Ogólne

Separatory na ul. Kalwaryjskiej - sąd odrzucił skargę na ZIKiT

Niemal dokładnie rok temu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wprowadził nową organizację ruchu na ul. Kalwaryjskiej, dzięki której tramwaje znacznie zyskały na punktualności, bo nie są blokowane przez samochody. Mimo, że pozytywne efekty tej zmiany odczuwają na co dzień pasażerowie, to i tak została ona zaskarżona przez grupę mieszkańców i przedsiębiorców z Podgórza. W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił tę skargę.

Więcej światła w parkach

W tym roku ZIKiT przeprowadzi wymianę oświetlenia i szaf zasilających na trenie Plant Bieńczyckich i Parku Krowoderskiego. Prace mają zakończyć się do 15 listopada. Zakończył się przetarg na to zadanie, trwają ostatnie przygotowania przed podpisaniem umowy z wykonawcą.

Poradnik dla pasażerów na czas remontu na ul. Grzegórzeckiej

Już w sobotę (15 lipca) rozpoczyna się remont wiaduktu kolejowego PKP nad ul. Grzegórzecką. Z tego powodu do końca września przez tę ulicę nie będą kursować tramwaje. Dla wszystkich pasażerów, którzy jeszcze nie wiedzą którędy pojechać, wspólnie z Emilem Markowiakiem z zespołu Organizacji i Rozwoju Transportu ZIKiT, przygotowaliśmy  kilka alternatywnych tras podróży.

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 8: Ryga

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. W ósmym odcinku Emil Markowiak z Zespołu Organizacji i Rozwoju Transportu ZIKiT porównuje z Krakowem największe miasto krajów bałtyckich - Rygę, stolicę Łotwy.

Paski są lepszym sygnałem dla ptaków

Na przezroczystych ekranach akustycznych zamiast naklejek z drapieżnikami będą naklejane paski, które lepiej ostrzegają ptaki przed kolizją. Taką ochronę w porozumieniu z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska stosuje teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Pierwsze „ekrany w paski” widoczne są już np. na estakadzie Jacka Kaczmarskiego, na ul. Kotlarskiej oraz na estakadzie na ul. Jasnogórskiej. Obecnie oklejane są następne ekrany: na ul. Opolskiej i ul. Lublańskiej.

Nowa winda na dworcu: przeszklona, oświetlona i z monitoringiem

Jesienią tego roku ZIKiT planuje wymienić dźwig osobowy, który działa na Małopolskim Dworcu Autobusowym. Winda ma już ponad 15 lat, przez co jest mocno wyeksploatowana. Firma, która wygra w przetargu, przeprowadzi wymianę dźwigu oraz będzie odpowiadać za serwis przez cały okres gwarancji, czyli minimum przez trzy lata.

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu Kocmyrzowska – Bulwarowa - Cienista

Skrzyżowanie ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Krakowie. Aby poprawić w tym miejscu bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu  - pieszych, kierowców i rowerzystów - ZIKiT chce zbudować sygnalizację świetlną. Obecnie inwestycja jest na etapie przetargu.

Remont tunelu pod Rondem Grunwaldzkim

Uwaga kierowcy! W nocy z środy na czwartek (12/13.07) rozpocznie się remont tunelu pod Rondem Grunwaldzkim. Odnawiany będzie obiekt prowadzący w kierunku Ronda Matecznego. W związku z tym ruch samochodowy, w obydwu kierunkach, będzie się odbywał tunelem prowadzącym w stronę Alei Trzech Wieszczów.

Kapliczka odzyskuje blask

Trwają prace konserwatorskie przy kapliczce u zbiegu ul. Lubelskiej i Mazowieckiej. Odnowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków i na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Kapliczki mają wartość historyczną i artystyczną, a ponieważ znajdują się najczęściej w pasach drogowych, są pod opieką ZIKiT-u.

Parking też może być zielony

Coraz więcej w Krakowie powstaje "eko" parkingów, czyli zbudowanych na bazie ażurowych konstrukcji przez które prześwituje zieleń. Jest to bardziej przyjazna alternatywa dla środowiska niż betonowe miejsca postojowe. Kolejny taki parking ZIKiT planuje zbudować przy ul. Zdrowej w Krowodrzy.

POLECAMY