Ogólne

Bezpłatna komunikacja miejska również dla gimnazjalistów

Rada Miasta Krakowa podjęła na sesji 13 września uchwałę rozszerzającą uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej na uczniów krakowskich gimnazjów. W roku szkolnym 2017/2018 uprawnienie to będzie przysługiwać uczniom drugich i trzecich klas gimnazjalnych, a za rok – tylko uczniom klas trzecich. Uchwała ma związek z wprowadzonymi od 1 września tego roku zmianami w systemie oświaty, przewidującymi m.in. wygaszenie gimnazjów.

Uwaga - uchwała Rady Miasta Krakowa zacznie obowiązywać dwa tygodnie po opublikowaniu jej w dzienniku urzędowym województwa. Do tego czasu gimnazjaliści muszą kupić bilet.

Prace na Basztowej idą zgodnie z planem

 

Od początku września tramwaje powróciły na ulicę Westerplatte. Ich trasa na razie wiedzie jedynie w relacji Westerplatte – Lubicz, ale to nie jedyna dobra wiadomość związana z remontem skrzyżowania przy Dworcu Głównym. Już 18 września ruch tramwajowy zostanie wznowiony również na ulicy Pawiej, a więc wyłączona z ruchu tramwajowego pozostanie jedynie ulica Basztowa. Warto zaznaczyć, że prace na tym skrzyżowaniu oraz na Basztowej prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem – wykonawcy udało się uniknąć jakichkolwiek opóźnień i wszystko wskazuje na to że nadal tak pozostanie.

Powstało zejście na przystanek przy rondzie Barei

Dobiegły końca prace przy wykonaniu zejścia do przystanku Rondo Barei II zlokalizowanego przy ul. Lublańskiej.

Korekta Strefy Płatnego Parkowania

Wychodząc naprzeciw postulatom, wnioskom i sugestiom mieszkańców oraz radnych dzielnicowych Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przeanalizowaliśmy problemy podnoszone przez krakowian, związane z ograniczeniem liczby miejsc postojowych w centrum Krakowa. Przystępując do wprowadzenia zmian będzie brał pod uwagę cały dotychczasowy proces konsultacji, korzystając z możliwości jakie daje nadzór autorski nad projektem.

Ulice Feliksa Wrobela i Mariana Domagały na nowo

Trwa przebudowa dwóch ważnych lokalnych ulic.

Wymiana nawierzchni na Alei Pokoju

11 września rozpocznie się remont nawierzchni na Alei Pokoju na odcinku od ronda Czyżyńskiego do ronda Dywizjonu 308.


 

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

W najbliższym czasie w krakowskiej Strefie Płatnego Parkowania wejdą w życie zmiany, które uporządkują sposób organizacji parkowania z korzyścią dla pieszych. Korekta, której organizacją zajmuje się ZIKiT, jest wynikiem wprowadzenia w życie zaleceń pokontrolnych Wojewody Małopolskiego nakazującego doprowadzenia strefy do zgodności z przepisami*. Wprowadzenie nowej organizacji ruchu w strefie wzbudza protesty, jednak ZIKiT, jako jednostka administracji samorządowej jest zobligowana do działania w ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA– nawet jeżeli rozumie emocje stojące za organizatorami tych protestów.

Użytkownicy Wavelo przejechali już ponad 2 miliony kilometrów. Ten system się sprawdza!

W 2016 roku władze Krakowa zdecydowały o całkowitej zmianie funkcjonowania systemu rowerów miejskich. Kraków jako pierwsze polskie miasto uruchomił rower publiczny a teraz jako pierwsze polskie miasto uruchomił system czwartej generacji w nowym modelu jego finansowania.  System przestał być dotowany przez miasto, całkowita odpowiedzialność za jego funkcjonowanie została przeniesiona na koncesjonariusza, czyli firmę BikeU. Początkowo obawiano się, że wypożyczenie miejskiego roweru będzie za drogie i przyniesie straty. Jednak rozwiązanie – pomyślane z korzyścią dla osób, które wypożyczają rower regularnie – okazało się wygodne, tanie i praktyczne. Co więcej kolejne miasta pytają ZIKiT o szczegóły tego modelu funkcjonowania roweru publicznego (wczoraj Oficer Rowerowy spotkał się z przedstawicielami Poznania, wcześniej prezentowaliśmy krakowski model przedstawicielom Aglomeracji Śląskiej i Trójmiasta).

Modernizacja linii kolejowej – korzyści dla mieszkańców Krakowa

W Krakowie rozpoczęły się prace związane z remontem linii kolejowej E30 z Krakowa do Katowic. Inwestor, którym jest PKP PLK, przeprowadza kompleksową modernizację torów oraz wiaduktów kolejowych, co powoduje duże utrudnienia w ruchu ulicznym w północnej części Krakowa.

Należy jednak podkreślić, że ten remont to szereg korzyści dla mieszkańców naszego miasta!

Naucz się bezpiecznie jeździć na rowerze

Wszystkich, którzy chcą się nauczyć, jak bezpiecznie i przyjemnie podróżować na rowerze w Krakowie, zapraszamy na edukacyjną wycieczkę rowerową. Pierwsza – z planowanych cyklicznych wycieczek – odbędzie się w niedzielę, 10 września o 10.00. Jej uczestnicy wyruszą z pl. Wszystkich Świętych, sprzed budynku Magistratu.

POLECAMY