Ogólne

Remont ulicy Brzeskiej

Nowa nawierzchnia zostanie położona na odcinku od ul. Igołomskiej do granic miasta oraz na moście.

Nowa Aleja Adolfa Dygasińskiego

Odzyskała dawny blask jak za czasów Erazma Jerzmanowskiego. Na alei Adolfa Dygasińskiego właśnie zakończył się remont. Reprezentacyjna ulica Starego Prokocimia, prowadząca do dworku Jerzmanowskiego, jest już w pełni dostępna dla pieszych, rowerzystów i samochodów.

 

Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko

Upominki w postaci m.in solidnych zapięć do rowerów otrzymali pracownicy ZDMK, którzy w codziennych dojazdach do pracy zrezygnowali z samochodów na rzecz jednośladów.

Renesans porfirów na Krakowskiej

Trwają prace na ulicy Krakowskiej. Położona w centrum miasta arteria skrywa z pewnością nie jedną tajemnicę. Pod zrywaną nawierzchnią znajduje się też zabytkowa kostka, charakterystyczna nie tylko dla ścisłego centrum miasta.

Nowe Osiedle Podwawelskie

Są takie miejsca w mieście, gdzie ruch pieszych i rowerzystów jest zwiększony. Aby poprawić i zagwarantować bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi, tworzone są specjalne strefy - Tempo 30. Ulice w strefach stają się bardziej przyjazne mieszkańcom. Wzrasta komfort samego mieszkania w okolicy. Ograniczenie prędkości pozytywnie wpływa na mniejszą emisję CO2 i zmniejszenie poziomu hałasu nawet o 40 db. I najważniejsze ! Spada liczby wypadków.

Separatory ułatwią prawidłowe parkowanie na ul. Długiej

Na ulicy Długiej pojawiły się separatory oddzielające zatokę parkingową od toru jazdy tramwaju. Takie rozwiązanie na sporych fragmentach ulicy ma wyeliminować przypadki zatrzymania tramwaju przez źle zaparkowany samochód. Już wcześniej zarządca drogi wymalował tam rzucające się w oczy biało-czerwone pasy. Dzięki separatorom kierowcy mają już nie tylko zobaczyć, ale i poczuć pod kołami, że źle parkują.

Utrudnienia na Pychowickiej

Przy ulicy Pychowickiej realizowane są prace związane z budową kanalizacji ogólnospławnej przez prywatnego inwestora. Pierwotnie od 1 kwietnia przejazd w ciągu ulicy Pychowickiej miał zostać przywrócony (z częściowymi ograniczeniami). Utrudnienia jednak pozostały.

ZDMK weźmie udział w akcji „Rowerem do pracy”

Miasto aktywnie włącza się w promocję roweru jako środka dojazdu do pracy. Wydział Gospodarki Komunalnej UMK realizuje akcję „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko”. Tegoroczna kampania wystartuje w poniedziałek, 1 kwietnia. Pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa włączą się w tę akcję. W ubiegłym roku wykręcili 21 217 km.

Budżet obywatelski: nowe zasady i terminy

Już po raz szósty mieszkańcy będą mogli czynnie zaangażować się w zmienianie dzielnic i miasta z wykorzystaniem środków z miejskiej kasy. W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji osób zgłaszających projekty a później wybierających te najciekawsze w głosowaniu jest łącznie 30 mln zł. Wysokość środków to jednak nie jedyna zmiana, jaka zaszła w regulaminie budżetu obywatelskiego względem poprzednich lat.

Nowa ulica Sławkowska

Szersze chodniki, kostka brukowa i stylizowane uliczne latarnie — to tylko niektóre elementy, które pojawiły się na ulicy Sławkowskiej po remoncie. Dzięki sprzyjającej aurze spoinowanie kostki i prace wykończeniowe przebiegają szybciej niż zakładano Jezdnia zostanie oddana pieszym i kierowcom nie na majówkę – jak wcześniej deklarował wykonawca, ale już za kilkanaście dni