Ogólne

W Krakowie zakwitną „zielone przystanki”

Już wkrótce na wybranych krakowskich przystankach zostanie wykonany montaż ekologicznych modułów, których głównym motywem są żywe rośliny tworzące naturalną ochronę antysmogową. Odwołujący się do natury, ekologiczny design wiat z pewnością sprawi, że oczekiwanie na nich będzie przyjemniejsze. Dodatkowo zadaniem nowych instalacji będzie pochłanianie pyłów. Pilotażowy projekt, pod nazwą „zielone przystanki” realizowany jest w ramach trójstronnego porozumienia, które zostało zawarte pomiędzy: Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Zarządem Zieleni Miejskiej oraz pomysłodawcą projektu - firmą AMS S.A.

Nowy parking dla mieszkańców już otwarty!

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu udostępnił bezpłatny parking dla samochodów przy ul. Reymonta 22. Jest na nim wyznaczonych aż 45 miejsc postojowych. Na parkingu obowiązuje parkowanie skośne.

Przystanki z Wi-Fi w Krakowie

W Krakowie, aby skorzystać z bezpłatnego Internetu nie trzeba już szukać specjalnie hot-spotów w kawiarniach, czy innych miejscach do tego wyznaczonych. Często zdarza się przecież tak, że potrzebujemy dostępu online właśnie w czasie podróży: choćby po to, aby sprawdzić połączenia komunikacyjne, skorzystać z aplikacji mobilnej w celu zakupu biletów, lub po prostu przeglądnąć newsy w serwisach internetowych oczekując na autobus, czy tramwaj.  Zdecydowanie warto więc wiedzieć, że w naszym mieście dostępnych jest obecnie aż 38 przystanków, na których można skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Bezprzewodowy Internet w tych punktach oferowany jest przez firmę AMS S.A.

Około 140 mln zł na modernizację najważniejszych krakowskich arterii komunikacyjnych

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu realizuje współfinansowany przez Unię Europejską program „Modernizacji torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Projekt otrzymał dofinansowanie o wartości 76,5 miliona złotych. Dzięki temu na krakowskie torowiska przeznaczonych zostanie ok. 140 mln złotych.

Prace MPWiK na ulicy Mistrzejowickiej

Przebudowa sieci kanalizacji ogólnospławnej w ul. Mistrzejowickiej, na odcinku od ul. Do Fortu do ul. Marycjusza, prace polegające na budowie sieci kanalizacji ogólnospławnej wraz z wpustami. Planowane jest, że prace potrwają do dnia 30.06.2018.

Rusza nowa edycja programu „Nowa Huta Dziś” do wydania 2 mln zł

„Nowa Huta Dziś” to projekt, który będzie realizowany już po raz drugi. Ma on na celu poprawę infrastruktury technicznej w Nowej Hucie. O nowych chodnikach, drogach, czy oświetleniu w pięciu nowohuckich dzielnicach (Czyżynach, Mistrzejowicach, Bieńczycach, Wzgórzach Krzesławickich, i Nowej Hucie) zadecydują sami mieszkańcy. Głosować oraz zgłaszać swoje propozycję zadań do realizacji mogą do 13 kwietnia br.

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej od ul. Bunscha do ul. Trockiego w Krakowie

W dniu 15.02.2018 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej od ul. Bunscha do ul. Trockiego w Krakowie”.

Projekty organizacji ruchu

Pracownicy ZIKiT z działu inżynierii ruchu co miesiąc zatwierdzają około 250 projektów organizacji ruchu. Ci sami pracownicy każdego miesiąca analizują pod względem bezpieczeństwa i efektywności ponad 300 wniosków dotyczących zmian w organizacji ruchu. W przypadku konieczności wprowadzenia punktowych zmian w organizacji ruchu projekty są przygotowywane przez pracowników ZIKiT. Obowiązki te wynikają ze statutu jednostki. ZIKiT natomiast w przypadku konieczności opracowanie większych projektów organizacji ruchu korzysta z firm zewnętrznych na zasadach analogicznych jak w przypadku projektów zamierzeń inwestycyjnych. Gdyby ZIKiT miał i te zadania realizować samodzielnie, musiałby zatrudnić kilkanaście nowych osób dla tych właśnie celów.

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa: infolinia i spotkania z mieszkańcami

Z pierwszym dniem składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa ruszyła infolinia BO. Będzie czynna przez cały marzec. Krakowianie mogą pod specjalnym numerem wygodnie i szybko uzyskać informację i pomoc przy składaniu propozycji zadań do V edycji BO.

Węzeł na ul. św. Gertrudy i Dominikańskiej

Przyczyną wykolejenia tramwaju zarówno w czwartek, jak i w piątek było wyłamanie części oporowej na tzw. nodze krzyżaka, na skutek jej nadmiernego zużycia (krzyżak to skrzyżowanie szyn). Krzyżaki i nogi krzyżaków, o których mowa, były wymieniane pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a napawane (nadlewane w 2014 r.).