górne tło

„Bezpieczeństwo pieszych” – druga odsłona kampanii ZIKiT

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie rusza z kolejną odsłoną kampanii „Bezpieczeństwo pieszych”.  W związku z tą akcją w pojazdach komunikacji miejskiej jest już emitowany filmik „WEŹŻE UWAŻAJ!”. Teraz został przygotowany projekt stałej organizacji ruchu, który zostanie pilotażowo wdrożony przy niesygnalizowanych przejściach dla pieszych w ciągu ulicy Armii Krajowej. Prace rozpoczną się za tydzień, a zakończą się na przełomie maja/czerwca br.

Jednostka podejmuje szereg działań służących wzmacnianiu bezpieczeństwa pieszych w mieście. W tym celu w niektórych miejscach uruchamia sygnalizację świetlną, z w innych jak w przypadku ostatniego skrzyżowania na Plantach – ją wyłącza. Aby podnieść bezpieczeństwo pieszych na Kazimierzu została wprowadzona strefa ograniczonego ruchu. A podczas korekty Strefy Płatnego Parkowania piesi zyskali więcej miejsca na chodnikach. W rejonie skrzyżowań ich bezpieczeństwo zostało podniesione poprzez wyeliminowanie nielegalnego parkowania przy użyciu słupków.

W ciągu ulicy Armii Krajowej pomimo oznakowania poziomego (pasy wibracyjne) oraz pionowego (tablice fluorescencyjne) nadal dochodzi do wypadków z udziałem pieszych.

To są te miejsca, które w ostatnich latach w statystykach policyjnych pojawiają się najczęściej z uwagi na dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Na ulicy Armii Krajowej na przestrzeni ostatnich dwóch lat zginęły 3 osoby. To byli piesi, którzy zginęli na pasach - podkreślił Waldemar Marcinkowski, Podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Krakowie.

ZIKiT wspólnie z Policją postanowił podjąć nowatorskie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dla pieszych. Opracowany został nowy projekt stałej organizacji ruchu. Na początku zmiany zostaną zaimplementowane na przejściach w rejonie węzła drogowego z ulicą Bronowicką oraz w rejonie stacji paliw w ciągu ulicy Armii Krajowej. Dwa obecne pasy ruchu – służące do jazdy w jednym kierunku – przed przejściem dla pieszych zostaną rozdzielone i zwężone. Takie rozwiązanie pozwoli skanalizować ruch, wyegzekwować na kierowcach przejazd z mniejszą prędkością, zapobiec manewrowi wyprzedzania.

Nowa organizacja ruchu ma na celu zwrócenie jeszcze większej uwagi kierowców, że zbliżają się do przejścia dla pieszych. Wprowadzone rozwiązanie będziemy cały czas monitorować. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi będziemy je stosować także na innych przejściach w Krakowie – powiedział Łukasz Franek, Zastępca Dyrektora ds. Transportu Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 

Wspólne działania Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Policji mają na celu zmianę stanu oznakowania w rejonie niebezpiecznych przejść dla pieszych. Liczymy, że wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa tych użytkowników ruchu drogowego – dodał Waldemar Marcinkowski, Podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Krakowie.

Przypominamy, że to już kolejna odsłona akcji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na pasach. Przed weekendem majowym ZIKiT wystartował z kampanią „WEŹŻE UWAŻAJ!”, która miała zwrócić uwagę Krakowian na to, jak ważne jest zachowanie czujności w czasie poruszania się po mieście, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. Na krótkim spocie młody człowiek, w słuchawkach na uszach wchodzi na czerwonym świetle sygnalizatora prosto pod nadjeżdżający tramwaj. Motorniczy nie ma szans na wyhamowanie.      

Tym razem, kampania skierowana jest do kierowców, którzy w okolicach przejść dla pieszych często nie zważając na obowiązujące ograniczenia prędkości albo stosując manewr wyprzedzania są sprawcami wypadków w tych miejscach.

dolne t�o