górne tło

Przetarg na oświetlenie Bulwarów Wiślanych

W tym roku i w przyszłym planowana jest kontynuacja budowy oświetlenia na Bulwarach Wiślanych. Dziś zakończył się przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Wpłynęła jedna oferta. Dokumentacja dla dwóch odcinków powinna być gotowa do końca lipca, a dla pozostałych do końca października. Rozpoczęcie budowy oświetlenia planowane jest w tym roku.

Bulwary są jednym z ulubionych miejsc spacerów i rekreacji krakowian, jak również turystów. Po zakończonej inwestycji ZIKiT będą cieszyć także po zmroku i to na całej długości. W planach jest teraz montaż oświetlenia na Bulwarze Inflanckim, Wołyńskim, Poleskim, Tynieckim, Rodła oraz Podolskim z częścią Bulwaru Lotników Alianckich. Na początku musi jednak zostać opracowana dokumentacja, a następnie wybrany wykonawca. Zgodnie z planem najpierw ruszą prace na dwóch odcinkach, prawdopodobnie na Bulwarze Rodła i Bulwarze Inflanckim, ale jest też możliwość zamiany ich na inne dwa bulwary. W sumie na dwa lata zarezerwowanych jest 4,9 mln zł.

Przypomnijmy także, że od ubiegłego roku  (2016 r.) Bulwar Kurlandzki rozświetlają 63 latarnie oraz 48 lamp iluminacyjnych, natomiast na Bulwarze Czerwieńskim jest  49 nowych słupów oświetleniowych oraz 13 lamp iluminacyjnych.

Warto wiedzieć, że nazwy większości odcinków spacerowych nad Wisłą zostały wprowadzone od 1991 roku. Na lewym brzegu rzeki są to Bulwar Rodła (na wysokości Zwierzyńca), Czerwieński (Stare Miasto, pomiędzy mostem Dębnickim a Grunwaldzkim), Inflancki (między mostem Grunwaldzkim a mostem Piłsudskiego), Kurlandzki (od mostu Piłsudskiego do Kolejowego na Zabłociu).

Natomiast na prawym brzegu Wisły znajdują się kolejno: Bulwar Poleski (Dębniki, pomiędzy mostami Dębnickim a Grunwaldzkim), Wołyński (na wysokości Podgórza, między mostem Grunwaldzkim a ujściem Wisły), Podolski (również Podgórze, między ujściem rzeki Wilgi a mostem Kolejowym na Zabłociu) i w końcu Bulwar Lotników Alianckich, nazwany tak w 2014 r. (odcinek pomiędzy mostem Kolejowym a Kotlarskim).

dolne t�o