górne tło

Krótsze zamknięcie ul. Armii Krajowej

Już w środę (08.02), ok. godz. 18, przywrócony zostanie ruch na ul. Armii Krajowej. Autobusy KMK wrócą na swoje stałe trasy następnego dnia rano. Kolejne kilkudniowe zamknięcie tej ważnej arterii planowane jest na wrzesień. Usunięcie ruchu z ul. Armii Krajowej związane jest remontem linii kolejowej E30, realizowanym na zlecenie PKP PLK S.A., przez firmę Torpol. Prace budowlane odbywają się na pięciu przecięciach torów kolejowych z krakowską infrastrukturą drogową.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu od początku przygotowań do tej inwestycji aktywnie negocjował z inwestorem i wykonawcą jak najmniejsze zakresy zamknięć, tak by utrudnienia dla kierowców i pasażerów KMK w Bronowicach były jak najmniejsze. Początkowa propozycja kolejarzy znacznie różniła się, pod względem uciążliwości, od ostatecznie realizowanego harmonogramu remontu. Inspektorom ZIKiT udało się m.in.:

- ograniczyć czas zamknięcia ul. Armii Krajowej do maksymalnie 9 dni pod rząd (dwa weekendy + tydzień roboczy)

- dostosować czas zamknięcia ul. Armii Krajowej do okresu o zmniejszonym natężeniu ruchu samochodów (ferie szkolne)

- wydać zgodę na zamknięcie ul. Armii Krajowej pod warunkiem równoległego udrożnienia ruchu na ul. Zielony Most

- utrzymać ruch pieszy przez przejazd wzdłuż ul. Rydla

- ograniczyć liczbę zamkniętych jednocześnie przejazdów kolejowych do maksymalnie dwóch

Dodatkowo, dbając o interes mieszkańców Bronowic, urzędnicy ZIKiT postulowali utrzymanie ruchu pieszych na ul. Armii Krajowej i ul. Zielony Most, w trakcie prac przy obiektach kolejowych oraz takie przygotowanie harmonogramu prac, by poszczególne zamknięcia przejazdów nie nakładały się na siebie. Niestety wykonawca nie zgodził się na te postulaty, podnosząc kwestie bezpieczeństwa i utrzymania harmonogramu realizacji inwestycji.

Przed nami kolejne etapy tego remontu. Przewidujemy, że najtrudniejszy okres nastąpi we wrześniu, gdy ponownie zamknięta zostanie ul. Armii Krajowej. Wcześniej, bo w połowie marca, zamknięty zostanie przejazd i przejście piesze przez tunel w ciągu ul. Zielony Most, co znacznie wpłynie na komfort poruszania się mieszkańców tamtej okolicy. Będziemy dokładać wszelkich starań i na wszystkie sposoby dopingować wykonawcę, by te utrudnienia trwały również krócej niż są wstępnie planowane. 

dolne t�o