górne tło

Dobre wiadomości dla pasażerów

W tym roku kontynuowana będzie wymiana i modernizacja wiat przystankowych, o którą zabiegali krakowianie. Kolejne 50 przystanków zyska nowe zadaszenie, a w 25 lokalizacjach – wskazanych przez mieszkańców i rady dzielnic – zostaną zamontowane nowe wiaty. Wymiana i budowa nowych wiat jest bezkosztowa dla miasta.

Nowe wiaty pojawią się w następujących lokalizacjach: ul. Wysłouchów (3 szt.), ul. Powstańców, ul. Kałuży ( 2 szt.), ul. Fredry, ul. Glogera, ul. Krowoderskich Zuchów, ul. Ks. Jancarza, ul. Balicka, ul. Sołtysowska, ul. Jana Pawła II – osiedle Kolorowe (szt. 2), ul. Królowej Jadwigi , ul. Puszkarska (2 szt.), ul. Zakopiańska, ul. Fredry, ul. Szybisko, ul. Ciepłownicza, ul. Petrażyckiego, ul. Kocmyrzowska, ul. Wielicka (2 szt.).

Koszt jednej wiaty to około 25 tys. zł, ale zapłaci za to prywatna firma, która w zamian będzie mogła czerpać dochód z reklam na wystawach wiat przystankowych. Oprócz wymiany, firma ta będzie także odpowiedzialna za utrzymanie obiektów i ewentualne remonty przez ponad 20 lat (dokładnie: 250 miesięcy).

Zgodnie z umową także w tym roku wymienione zostanie zadaszenie na 50 przystankach rozmieszczonych we wszystkich krakowskich dzielnicach. W sumie do 2029 roku wymiana obejmie 519 wiat.

W pierwszej kolejności do wymiany zostały wytypowane najbardziej wyeksploatowane wiaty, skorodowane i najstarsze. Nowe będą dopasowane do liczby pasażerów i w największych punktach przesiadkowych mają być nawet dwukrotnie większe. W lokalizacjach, w których brakuje miejsca, ale o wiatę zabiegała społeczność lokalna, pojawią się tzw. wiaty wspornikowe, pozbawione bocznych ścianek, ale za to z większym dachem.

dolne t�o