górne tło

O!strzegator już w Krakowie

Która ulica w Krakowie jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi można znaleźć na „Mapie utrudnień” na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz już wkrótce, dzięki aplikacji „O!strzegator” w telefonie komórkowym! Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będzie informować o sytuacji na drogach.

Mapa na stronie ZIKIT  (http://zikit.krakow.pl/mapa-utrudnienia-na-drodze.html) zawiera bieżące informacje o miejscach remontów, zakresie prac i dacie ich zakończenia. Działa od kilku lat i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród internautów.
- Teraz chcemy jeszcze szybciej dotrzeć do krakowian. Dzięki nowej aplikacji dowiedzą się z wyprzedzeniem, gdzie natrafią na utrudnienia na drodze. Ponieważ użytkownicy będą mogli wybrać obszar zainteresowania, nie będą czuć się zagubieni w gąszczu informacji – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Aplikacja opiera się na systemie geolokalizacji, czyli wiadomości będą docierać do użytkowników, którzy będą znajdować się w pobliżu miejsca nagłego zdarzenia. To jednak nie wszystko. Istnieje też możliwość wytypowania dodatkowych punktów na temat których będą przesyłane informacje. Możemy więc być na bieżąco z tym co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy w pracy. Wiadomości mogą dotyczyć całego województwa, miasta, dzielnicy lub tylko konkretnych ulic.
- System powstał z myślą o instytucjach, dla których istotne jest przekazanie ważnych informacji do wielu odbiorców, znajdujących się na obszarze zdefiniowanym przez nadawcę wiadomości. Może zostać wykorzystany do przesyłania informacji o nagłych zdarzeniach pogodowych, awariach sieci energetycznej, wodociągowej, utrudnieniach komunikacyjnych, katastrofach, imprezach masowych lub wydarzeniach kulturalnych. Umożliwia on instytucjom miejskim informowanie mieszkańców o sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, takich jak budżet obywatelski, konsultacje społeczne i inne – wyjaśnia Tomasz Bigaj z MCSS sp. zoo.
Aplikacja dla użytkowników jest w pełni anonimowa (nie wymaga rejestracji), bezpłatna i nie będzie zawierać reklam. Można ją pobrać ze sklepu Google (https://play.google.com/store/search?q=o!strzegator&c=apps) na telefon komórkowy z systemem Android (wkrótce będzie dostępna dla Appla i Windows Phone). Przy uruchomieniu możemy wybrać kategorie, które nas najbardziej interesują, np. Transport i Komunikacja, Alarmy, Awarie, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, albo Wydarzenia w Twoim mieście.
Wiadomości, które otrzymamy, nie będą miały formy sms, tylko komunikatu. Nie będzie więc ograniczenia treści, ram czasowych, będą powiązane z mapami, zdjęciami i kontaktem do nadawcy oraz bardziej opłacalne dla wysyłających, bez względu na liczbę użytkowników.
Na razie (od przyszłego tygodnia) do końca roku aplikacja będzie testowana na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pilotażowy projekt jest dla miasta bezpłatny. Już teraz zachęcamy do pobierania aplikacji i jej testowania. Uwagi co do działania programu oraz proponowane usprawnienia można zgłaszać mailowo na adres mapautrudnien@zikit.krakow.pl oraz telefonicznie w godzinach 9-17 pod numerem telefonu 12-616-7300.

dolne t�o