Aktualności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

15.09.2014

 

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 16-22.09.2014

11.09.2014

Kraków już po raz piętnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i trzynasty raz z rzędu będzie uczestniczył w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasło tegorocznej kampanii - „Nasze ulice, nasz wybór" - nawiązuje do toczącej się obecnie dyskusji na temat roli jaką ma mieć przestrzeń miejska. Ma zachęcić mieszkańców wszystkich europejskich miast do stworzenia przestrzeni miejskiej, w której chce się żyć.

Widoczna w Europie presja na „odzyskanie" dla mieszkańców przestrzeni miejskiej obecna jest też w naszym mieście. Kraków od lat prowadzi działania na rzecz uspokojenia ruchu samochodowego w Śródmieściu, dlatego też oddawanych jest pieszym coraz więcej przestrzeni zajmowanych kiedyś przez auta. Można tu przedstawić choćby takie przykłady jak przekształcenie w miejską przestrzeń - niedostępną dla ruchu - Małego Rynku i placu Szczepańskiego, czy ulicy Grodzkiej i fragmentu ul. Krupniczej. Ważnym elementem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.

Więcej o programie ETZ

 

Dotacja na urządzenie terenów zielonych

05.09.2014

Dotacja w wysokości 56 472,00 zł (40% całkowitego kosztów kwalifikowanych) na realizację zadania pn. „Urządzenie terenów zielonych na terenie Gminy Miejskiej Kraków" została przyznana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Więcej: Dotacja na urządzenie terenów zielonych

   

Dlaczego Na Zjeździe nie może być przejścia dla pieszych

04.09.2014

Ulica Na Zjeździe charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pojazdów, tramwajów i pieszych. Dopuszczenie ruchu pieszego po poziomie jezdni i torowiska wiązałoby się z dużym zagrożeniem bezpieczeństwa pieszych oraz wpłynęłoby negatywnie na warunki ruchu pojazdów komunikacji zbiorowej.

Więcej: Dlaczego Na Zjeździe nie może być przejścia dla pieszych

 

Linie 404 i 402 dla kibiców siatkarskich

akt. 29.08.2014

27.08.2014

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w związku z Mistrzostwami Świata w piłce siatkowej, uruchamia linie specjalne nr 402 i 404, która będzie odwozić kibiców spod Kraków Areny na Dworzec Główny i w rejon ul. Struga.
Autobus 404 kursować będzie w dniach 31 sierpnia, 2, 4, 6 i 7 września 2014 r. w godzinach od ok. 22:00 do ok. 00:00. Linia 404 zatrzymywać się będzie tylko na przystankach: Kraków Arena, Rondo Mogilskie i Dworzec Główny. Zaś linia 402 kursować bedzie w dniach 31 sierpnia, 2, 4, 6 i 7 września 2014 r. w godzinach od ok. 22:00 do ok. 00:00 na trasie al. Pokoju - r. Czyżyńskie - r. Kocmyrzowskie - al. Przyjaźni - Al. Róż - Struga.

Linia 404 zatrzymywać się będzie tylko na przystankach: Kraków Arena, Rondo Mogilskie i Dworzec Główny.
   

Stanowisko ZIKiT ws remontu Placu Mariackiego

20.08.2014

Zgodnie ze składanymi na początku roku deklaracjami Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przygotował propozycje remontu nawierzchni Placu Mariackiego. Za zarezerwowaną w budżecie jednostki kwotę miliona złotych planowano wykonać nawierzchnię z trwałego, odróżniającego się od materiału użytego na Rynku, jasnego granitu. Taka nawierzchnia byłaby bardziej trwała niż używany do tej pory wapień, który nie wytrzymał próby czasu i niszczał, szczególnie podczas zim.

Niestety pomysł ten nie uzyskał akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na spotkaniu z przedstawicielami ZIKiT jednoznacznie zażądał on ponownego wykorzystania wapienia. W tej sytuacji od kilku miesięcy trwały poszukiwania producenta kostek wapiennych, który będzie w stanie dostarczyć możliwie najodporniejszy materiał.

W najbliższy wtorek (26 sierpnia) odbędzie się kolejne spotkanie dyrektora ZIKiT i Wojewódzkiego konserwatora Zabytków. Zaprezentowana zostanie na nim koncepcja wykonania nawierzchni placu z płytek wapiennych (ze złóż greckich, chorwackich lub tureckich) na podbudowie betonowej. Zależnie od stanowiska Konserwatora podjęte zostaną decyzje o terminie rozpoczęcia remontu.

 

Remont ul. Łupaszki

12.08.2014

W związku z planowanym remontem ul. Łupaszki, w ramach usuwania skutków powodzi 2010, informujemy o zamknięciu ulicy od dnia 14.VIII.br. Planowany termin zakończenia robót zgodnie z zawartą umową - 30.IX.2014r.

   

Tour de Pologne

08.08.2014

W sobotę 9 sierpnia Kraków będzie gospodarzem ostatniego etapu wyścigu Tour de Pologne. Zmiany w organizacji ruchu związane z wyścigiem można znaleźć na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej, który odpowiada za organizacje imprezy z ramienia miasta. Informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej można znaleźć TUTAJ.

 

Umowa na świadczenie usługi przewozowej w komunikacji autobusowej podpisana

07.08.2014

W czwartek, 7 sierpnia została zawarta umowa pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA a Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu na świadczenie autobusowych usług przewozowych w Krakowie. W imieniu MPK SA umowę podpisali Rafał Świerczyński, prezes zarządu oraz Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu a w imieniu ZIKiT, dyrektor Jerzy Marcinko.

umowampk

fot. M. Wojtaszek

Umowa została zawarta na okres 10 lat i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2024 roku. W ramach tej umowy MPK SA będzie realizować przewozy autobusami na terenie miasta Krakowa oraz 15 gmin sąsiednich w określonym przez ZIKiT zakresie. W okresie obowiązywania umowy wielkość rocznej pracy przewozowej nie może zmaleć lub wzrosnąć o więcej niż 10 proc. w stosunku do wartości określonej w pierwszym roku trwania umowy.

Więcej: Umowa na świadczenie usługi przewozowej w komunikacji autobusowej podpisana

   

Rozbudowa ulicy Korpala i Szwed-Śniadowskiej

06.08.2014

Pod koniec lipca został przekazany Wykonawcy teren budowy w ramach realizacji inwestycji drogowej pn.: „Rozbudowa ulicy Michała Korpala i ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie". Wykonawcą robót budowlanych jest: MAXAM. Zgodnie z umową termin realizacji przypada na 30.11.2014r a cała inwestycja będzie kopsztowała blisko 2 mln zł.

Więcej: Rozbudowa ulicy Korpala i Szwed-Śniadowskiej

 

Wyłączenie sygnalizacji przy Poczcie Głównej

31.07.2014

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, na wniosek Policji i Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zdecydował o wyłączeniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Westerplatte, ul. Wielopole, ul. Starowiślnej i św. Gertrudy. Światła przejdą w tryb żółty - migowy na początku sierpnia. Wyłączenie ma charakter pilotażowy.

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum