Aktualności

Pomiary w pojazdach KMK - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

23.01.2015

W związku z licznymi pytaniami, na temat badań napełnień w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotował odpowiedzi na te najczęściej zadawane. Jednocześnie informujemy, że wszystkimi wątpliwościami dotyczącymi badań można podzielić się z ZIKiT wysyłając e-mail na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

kst

1. Ile kosztowały te badania?

Pierwszy etap projektu pn. "Zintegrowany system taryfowo-biletowy w obszarze aglomeracji krakowskiej", obejmujący wykonanie pomiarów frekwencji pasażerskiej w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie, kosztował 800 000 PLN netto, z czego dofinansowanie wynosiło 85%. Miasto zapłaciło więc za te pomiary zaledwie 120 000 PLN.

2. Jaki był cel pomiarów?

Badania są elementem większego projektu pn. "Zintegrowany system taryfowo-biletowy w obszarze aglomeracji krakowskiej", który wciąż jest wykonywany. Głównym celem projektu jest próba opracowania wspólnej taryfy biletowej, która uwzględniłaby jak największą liczbę przewoźników świadczących przewozy w ramach Aglomeracji Krakowskiej. Badania frekwencji pasażerskiej dotyczyły nie tylko pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie, ale również pasażerów pociągów przyjeżdżających do Krakowa. Dodatkowo, prowadzone były badania ankietowe pasażerów pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie, pociągów oraz przewoźników prywatnych, dotyczące wybieranych środków transportu po przybyciu do centrum Krakowa oraz rodzajów biletów, z jakich korzystają ankietowane osoby.

3. Jaka firma wykonywała badania?

International Management Services Sp z o.o. z Krakowa

4. W jaki sposób były wykonywane te pomiary?

Pomiary prowadzone były w dni powszednie (wtorek, środa, czwartek), w soboty i w niedziele na liniach miejskich Komunikacji Miejskiej w Krakowie. W każdym z pojazdów umieszczone zostały osoby wyposażone w arkusze do zapisywania danych. Na każdym przystanku zliczały, ilu pasażerów wysiadło i ilu wsiadło do pojazdu. W przypadku większych pojazdów, np. tramwajów wieloczłonowych lub autobusów przegubowych, w środku pojazdu były dwie lub nawet trzy osoby wykonujące pomiar.

Więcej: Pomiary w pojazdach KMK - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Wyniki pomiarów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie

20.01.2015

foto1

W ramach wykonania opracowania oraz planu wdrożenia projektu "Zintegrowany system taryfowo - biletowy w obszarze aglomeracji krakowskiej", w okresie październik - listopad 2014 roku, przeprowadzone zostały pomiary frekwencji pasażerskiej oraz czasu przejazdu w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Badania dotyczyły wszystkich dziennych linii miejskich: tramwajowych i autobusowych.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dotyczącym udostępnienia wyników pomiarów, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zdecydował się opublikować otrzymane od Wykonawcy arkusze zawierające Zestawienie napełnień i czasów jazdy dla wszystkich badanych linii.

Działania zostały zrealizowane w ramach projektu nr 75/MOF/1/2013 Zintegrowany system transportu w obszarze aglomeracji krakowskiej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanych w ramach "Konkursu dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania miejskich obszarów funkcjonalnych", Program Operacyjny Pomoc Techniczna na lata 2007-2013.

belka

Więcej: Wyniki pomiarów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie

 

Chcesz odpocząć przy Błoniach? Od 1 lutego łatwiej zaparkujesz!

20.01.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, we współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej przygotował nową organizację ruchu na al. 3 - go Maja. Wprowadzane od lutego rozwiązanie ma na celu ułatwienie zaparkowania na tej ulicy osobom, które chcą skorzystać z okolicznych terenów rekreacyjnych.

IMG 20150120 143834

Obecnie wybierając się w rejon krakowskich Błoń samochodem trudno znaleźć miejsce parkingowe. Miejsca te są zajmowane przez kierowców, którzy parkują tam samochody przez wiele godzin – będąc w tym czasie w pracy. Nowe rozwiązanie umożliwia darmowe parkowania na al. 3 - go maja w okresie, kiedy przyjeżdżają tam osoby zainteresowane rekreacją, a jednocześnie wymusza częstszą rotację samochodów w pozostałych godzinach. Dla osób, które nie zdecydują się na dojazd do pracy środkami komunikacji zbiorowej przygotowano rozwiązania abonamentowe w nowootwartym Parkingu przy Muzeum.

Obecnie na całej alei może zaparkować 286 samochodów i 20 autobusów. Po zmianach zmieszczą się tam aż 363 samochody osobowe, a autobusy będą zatrzymywać się na parkingu obok stadionu.
Aleja zostanie podzielona na trzy odcinki:

Więcej: Chcesz odpocząć przy Błoniach? Od 1 lutego łatwiej zaparkujesz!

   

Wycinka drzew

14.01.2015

W dniu 16.01.2015 r. będzie realizowana wycinka drzewa (w ramach decyzji WS-05.6131.1.1348.2014.SC z dnia 17.11.2014 r.) przy ul. Na Kozłówce – robinia akacjowa o obw. 95 cm.

 

Co zrobić z choinką bożonarodzeniową

09.01.2015

Zgodnie z przedświątecznymi zapowiedziami ZIKiT umożliwia w tym roku posadzenie choinek na terenie tzw. Błoń Mogilskich – przy ul. Klasztornej.Jeśli choinka, nie została zbyt dogrzana podczas świąt to ma około 50% szans na przyjęcie się w nowym miejscu, czyli zdecydowanie więcej, niż gdyby została po prostu wyrzucona.

Najlepszym okresem do nasadzeń jest wiosna. Do końca lutego choinkę można przechować na balkonie lub garażu. Jednak już teraz za pośrednictwem mediów do ZIKiT trafiały głosy osób, które chcą posadzić choinkę w najbliższych dniach. Wychodząc naprzeciw tym prośbom, w sobotę (17 stycznia) na terenie Błoń Mogilskich w godzinach 9-11 będą pracownicy ZIKiT, którzy poradzą jak posadzić drzewko oraz wskażą miejsce nasadzenia (należy mieć ze sobą niezbędny sprzęt do sadzenia). Drzewko można posadzić również samodzielnie w dowolny dzień, przy czym istotne by drzewa nie były sadzone bliżej niż 3 metry od drogi.

Pomysł na zorganizowanie miejsca, gdzie krakowianie mogliby posadzić po świętach choinkę, pochodzi od samych mieszkańców, którzy zwracali się o taką możliwość od kilku lat. W tym roku prowadzone jest wdrożenie testowe - jeśli wielu krakowian skorzysta z tej możliwości będziemy dążyli do kontynuacji akcji w kolejnych latach.

   

Wycinka drzew

30.12.2014

W dniu 02.01.2015 r. będzie prowadzona wycinka dwóch sztuk drzew (jesiony) na terenie ogródka jordanowskiego na os. Zgody 8. Drzewa zostaną wycięte w ramach decyzji WS-05.6131.1.1238.2014.SC z dnia 23.10.2014 r.

 

Nowy rodzaj biletów od 1 stycznia

23.12.2014

Już od 1 stycznia 2015 r. organizatorzy wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferencji, kongresów i innych imprez masowych będą mogli nabyć uprawnienia do przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie dla uczestników tych wydarzeń.

Organizator wydarzenia, po zawarciu stosownej umowy z Gminą Miejską Kraków/ZIKiT, dla potwierdzenia zakupu uprawnień, otrzyma hologramy, które będzie umieszczał na nośnikach (np. bilecie wstępu, identyfikatorze) wydawanych uczestnikom danego wydarzenia.

Nośnik tak oznakowany uprawniać będzie do wielokrotnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie, w strefach biletowych I i II, od godziny 00:00:00 do godziny 23:59:59 w dniu/dniach wskazanym/wskazanych na tym nośniku.

więcej

   

Dotacja na nasadzenie drzew i krzewów

22.12.2014

Na realizację zadania pn. „Nasadzenie drzew i krzewów na terenie Gminy Miejskiej Kraków" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznał Gminie Miejskiej Kraków dotację w wysokości 423 702,70 zł (40% całkowitego kosztów kwalifikowanych). W ramach zadania, w Krakowie zostało nasadzonych ok. 2435 drzew oraz 4024 krzewów. Nasadzenia koncentrowały się na 4 głównych obszarach: Nowa Huta, Śródmieście, Podgórze, Krowodrza.


 

28 grudnia - naprawa torowiska

22.12.2014

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że w związku z awaryjną naprawą torowiska w ciągu ulicy Wielickiej w węźle rozjazdów  „Płaszów" w dniu 28.12.2014 r. (niedziela) wyłączony zostanie ruch tramwajowy na odcinku od węzła Na Zjeździe do Nowego Bieżanowa i Kurdwanowa. W związku z powyższych w dniu 28 grudnia 2014 r. (niedziela) Komunikacja Miejska w Krakowie funkcjonować będzie wg następującego porządku:

Więcej: 28 grudnia - naprawa torowiska

   

Wycinka drzew w Krakowie

17.12.2014

W najbliższych dniach prowadzona będzie wycinka drzew na terenie Krakowa. Wycince będą poddane drzewa, które obumarły. W razie uwag co do zasadności ich wycinki prosimy o kontakt z działem utrzymania zieleni ZIKiT 12-616-8640. Na wszystkie te drzewa wydane zostały decyzje zezwalające na wycinkę, a w ich miejsce zostaną nasadzone nowe. Poniższa lista opiera się na zestawieniu drzew planowanych do wycinki, prezentowanej na stronie www.zikit.krakow.pl od 5 grudnia tego roku.

Więcej: Wycinka drzew w Krakowie

 

Od wtorku tramwaje znów na al. Jana Pawła II

17.12.2014

 Od 23.12.2014 r. (wtorek) wprowadzona zostanie kolejna zmiana organizacji ruchu na przebudowywanej Al. Jana Pawła II. Przewiduje ona przywrócenie ruchu tramwajowego na odcinku od Ronda Czyżyńskiego do Kopca Wandy. Nadal ruch tramwajowy będzie tez odbywał się na relacji Al. Andersa – Al. Solidarności.

9b

Więcej: Od wtorku tramwaje znów na al. Jana Pawła II

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum