Aktualności

Oświetlenie uliczne - zmiana numeru interwencyjnego

01.04.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w związku ze zmianą firmy, która serwisuje oświetlenie uliczne na terenie Krakowa, nastąpiła dezaktywacja dotychczasowych numerów telefonów na które można było zgłaszać awarie.

Obecnie wszelkie usterki dotyczące oświetlenia ulicznego można zgłaszać pod numerami telefonów:

 12 616 75 55
 12 362 96 66
 12 362 96 67

 

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Święta

31.03.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi informuje, że Komunikacja Miejska w Krakowie w tych dniach funkcjonować będzie bez dodatkowych ograniczeń:

  • w dniach 02 i 03 kwietnia 2015 r. – wg powszednich rozkładów jazdy,
  • w dniu 04 kwietnia 2015 r. – wg sobotnich rozkładów jazdy,
  • w dniach 05 i 06 kwietnia 2015 r. – wg świątecznych rozkładów jazdy.

Więcej: Funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Święta

 

Bal na Rynku Podgórskim odbędzie się!

31.03.2015

Ze zdziwieniem przeczytałem dziś w artykule red. Aleksandra Gurgula (Gazeta Wyborcza, 31.03.2015 r.) informację o stojącym pod znakiem zapytania Balu Wiedeńskim z okazji setnej rocznicy połączenia Krakowa i Podgórza.

Początkowo przyjąłem, że to słaby primaaprilisowy żart. Jednak trochę na niego za wcześnie. Dlatego postanowiłem sprawdzić, czy ustalenia Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu ze Stowarzyszeniem Podgórze.pl uległy zmianie. Okazuje się, że nie.

Na początku materiału pojawia się relacja z rozmowy z przedstawicielem Podgórze.pl opisująca fakty, które zdezaktualizowały się kilka miesięcy temu. Wtedy Podgórze.pl zgłosiło nam pomysł organizacji balu na będącym w remoncie Rynku Podgórskim. ZIKiT nie tylko przystał na propozycję jego współorganizowania, ale również wymógł na wykonawcy zmianę harmonogramu prac – tak by bal mógł się odbyć na głównym podgórskim placu. Dzisiejsza rozmowa z przedstawicielką stowarzyszenia, którą przeprowadziłem zaalarmowany nieaktualnymi informacjami gazety, utwierdza mnie w przekonaniu, że obchody okrągłej rocznicy połączenia Krakowa i Podgórza będą mieć znacznie szerszy zakres niż tylko wspomniana w artykule wystawa.

Osobną sprawą, są pojawiające się w artykule nieautoryzowane wypowiedzi Wykonawcy. Nie znajdują one potwierdzenia w bieżących ustaleniach z, odbywających się raz w tygodniu, rad budowy.

Według ZIKiT ostatecznym terminem zakończenia prac na Rynku Podgórskim jest 30 czerwca i nie przewidujemy zmiany tej daty, co jasno wyartykułował cytowany w materiale przedstawiciel naszej jednostki.

Michał Pyclik
Rzecznik Prasowy
ZIKiT

 

 

   

Ruszył sezon KMK Bike

27.03.2015

Po przeprowadzonych wczoraj (26 marca 2015) testach system KMK Bike rozpoczyna nowy sezon. Już od dziś można więc korzystać ze wszystkich 34 stacji i 300 rowerów.

DSC 0881
W tym roku obowiązują te same zasady na jakich użytkownicy korzystali z systemu w sezonie 2014. Nie zmieniają się ceny i loginy a na kontach użytkowników zapisane są środki zgodne z ich stanem z końca ubiegłego sezonu. Zalecamy natomiast wymianę kodu PIN – można to zrobić z poziomu stacji, wciskając przycisk resetuj PIN – już po podaniu numeru telefonu i błędnego PINu.

Więcej: Ruszył sezon KMK Bike

 

Opinia dendrologiczna

26.03.2015

W związku z wnioskami o ponowne wyjaśnienie przyczyn wczorajszej wycinki dębu na terenie Parku Decjusza, prezentujemy pełen tekst opinii dendrologicznej.

   

Pielęgnacja żywopłotu na Plantach

25.03.2015

Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie ZIKiT przystępuje do realizacji zaleceń pokontrolnych w zakresie odmłodzenia żywopłotu polegającego na przycięciu pędów istniejącego żywopłotu do wys. d0 30 cm oraz uzupełnieniu brakujących roślin na Plantach Krakowskich na odc. od Hotelu Royal do ul. Dominikańskiej. Prace będą prowadzone w okresie 30.03.2015 r.- 03.04.2015 r.

 

Czasowe zamkniecie wybiegu dla psów

24.03.2015

Od 01.04.2015 do 15.05.2015 r. będzie zamknięty psi wybieg przy ul. Podmokłej. W tym czasie przeprowadzona zostanie rekultywacja terenu na którym został on zrealizowany.

   

Zmiana organizacji ruchu w rejonie pl. Wolnica

23.03.2015

Pod koniec tego tygodnia na skrzyżowaniu ulic Mostowa / Bocheńska / Bonifraterska zamontowane zostanie rondo – nazywane przez krakowian rondem naleśnikowym. Zmiana organizacji ruchu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

nal1

Obecnie, mimo właściwego oznakowania, dochodziło w tym miejscu do niebezpiecznych sytuacji, wynikających z błędnego określania przez kierowców, kto ma pierwszeństwo. Wprowadzenie ruchu okrężnego rozwiąże ten problem. Dzięki zastosowaniu nakładki wprowadzenie tej zmiany nie wiąże się z koniecznością przebudowy skrzyżowania.

 

 

 

Nowa organizacja ruchu w rejonie ul. Hamernia i Zarudawie

10.03.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, na wniosek okolicznych mieszkańców, wprowadził  zmianę stałej organizacji ruchu na ulicach Hamernia i Zarudawie.
Wprowadzono tam ruch jednokierunkowy oraz strefę skrzyżowań równorzędnych (strefa prędkości do 30 km/h już tam istnieje).
Wg nowej org. ruchu ulicą Hamernia można jeździć od ulicy Na Błonie do Mydlnickiej, a ulicą Zarudawie w kierunku przeciwnym – od Mydlnickiej do Na Błonie.

   

Nowa rowerowa strona ZIKiT-u

05.03.2015

W najbliższy piątek, wraz z kolejnym posiedzeniem Zespołu ds. audytu rowerowego (czyli zespołu na którym sprawdza się dostosowanie inwestycji ingerujących w drogi publiczne do potrzeb rowerzystów i pieszych) zainicjuje swoją działalność strona internetowa rowery.zikit.pl

Strona ta według założenia inicjatora jej powstania –Krakowskiego Oficera Rowerowego Marcina Wójcika – ma być podstawowym miejscem, w którym będzie można się dowiedzieć jak miasto realizuje oczekiwania mieszkańców, wobec rozwoju infrastruktury rowerowej.

Więcej: Nowa rowerowa strona ZIKiT-u

 

Wycinka drzewa

04.03.2015

W terminie 23.03 - 27.03. 2015 roku ZIKiT planuje wyciąć na terenie Parku Decjusza dąb czerwony, będący Pomnikiem Przyrody. Drzewo to stwarza bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa ludzi. Przed podjęciem decyzji o wycince tego drzewa zlecono dodatkową ekspertyzę dendrologiczną. Zgodnie z jej zapisami „(...) drzewo jako egzemplarz wysokiego ryzyka, stwarzający istotne zagrożenie dla ludzi, (...)". Z opinią autora ekspertyzy zgodził się Wydział Kształtowania Środowiska, którego inspektorzy uznali, że nie ma możliwości uratowania drzewa. Po wycince zrealizowane będzie nasadzenie zamienne.

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum