Aktualności

Zmiana organizacji ruchu w rejonie pl. Centralnego

27.11.2014

W związku z przyspieszeniem robót przez Wykonawcę, już w sobotę zostanie przywrócony ruch samochodowy na Placu Centralnym dla relacji:

 • Al. Solidarności – Al. Gen. Władysława Andersa,
 • Al. Jana Pawła II – AL. Solidarności / Al. Gen. Władysława Andresa,

oraz nastąpi otwarcie ruchu kołowego wokół Ronda Czyżyńskiego. Ponadto zostanie otwarte do ruchu skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. Boruty – Spiechowicza.

9a

 

Skąd w mieście biorą się ekrany?

26.11.2014

Po raz kolejny da się ostatnio słyszeć głosy narzekania na budowanie w mieście ekranów akustycznych. Po co nam one? Czy nie można wydać pieniędzy przeznaczonych na ich budowę w inny sposób? Takie pytania podają w mediach. Niestety ale miasto, a konkretnie ZIKiT ma związane ręce. Jeśli realizowana jest inwestycja (np. linia tramwajowa) a generowany przez nią hałas przekracza dopuszczalne normy to inwestor musi zaplanować bariery dla rozprzestrzeniania się tego hałasu. W warunkach miejskich jeśli nie wystarczy stosowanie pod torowiskiem mat tłumiących czy nawierzchni drogi z asfaltów cichych, pozostają tylko ekrany akustyczne. Czasem pada argument o możliwości wymiany okien, jednak z różnych względów jest on niemożliwy do spełnienia. Podstawowym problemem jest tu miejsce pomiaru. Przekroczenie hałasu nie jest mierzone wewnątrz budynku a na jego elewacji, więc wymiana okien tu nie pomoże.

W przypadku modernizacji ul. Mogilskiej pojawiła się szansa na ograniczenie ilości ekranów akustycznych – zmieniały się przepisy. ZIKiT podjął próbę zmniejszenia ilości ekranów akustycznych, przy tej inwestycji. W czerwcu zlecono opracowanie ponownej analizy akustycznej pod kątem zmienionych dopuszczalnych poziomów hałasu. Niestety, zgodnie z wynikami badań określono, że możliwe jest wyłącznie zastąpienie paneli pełnych na wysokości budynku Mogilska 123 panelami przeźroczystymi. Pozostały zakres realizacji ekranów nie mógł być zmieniony.

W zakresie ekranów akustycznych, ZIKiT wyznaje zasadę ich minimalizacji. Jeśli tylko jest możliwość zastosowania rozwiązań alternatywnych dla ekranów będą one wybierane. Niestety, w świetle obowiązujących przepisów nie da się ich całkowicie wyeliminować z placów budów w Krakowie.

 

ZIKiT i rowery - dziś i jutro

26.11.2014

W tym roku obserwowaliśmy na przykładzie KMK Bike, że wielu ludzi chce korzystać z rowerów w mieście. Ponad 300 tys. wypożyczeń i ponad 30 tys. użytkowników, to duży wzrost w stosunku do ilości jakie Krakowski Rower Publiczny uzyskiwał w latach wcześniejszych. W 2015 r. planujemy nowe stacje i spodziewamy się, że użytkowników KMK Bike będzie jeszcze więcej. Jednak im więcej rowerzystów korzysta z krakowskiego roweru, tym więcej jest wśród nich ludzi, którzy nie do końca potrafią zachować się w ruchu miejskim. Mają przyzwyczajenia kierowcy samochodu albo zupełnie niepotrzebnie i często niezgodnie z przepisami jeżdżą chodnikami.

W 2015 r. chcemy więc rozpocząć edukację krakowian pod kątem podniesienia ich umiejętności jazdy rowerem w ruchu ulicznym. Chcemy skorzystać z doświadczeń ZIKiT-u – Ekocentrum - w prowadzeniu edukacji w zakresie gospodarki odpadami i ochrony środowiska, ale również z doświadczeń krakowskich organizacji rowerowych.

Chcielibyśmy wspólnie opracować program edukacyjny i rozpocząć jego realizację. Mamy nadzieję, że przez zimę wypracujemy ciekawe rozwiązania. Jednocześnie, aby pomóc użytkownikom rowerów w wyborze wygodniejszych dla nich tras, chcemy w 2015 r. wydać aplikację mobilną. Na bazie tras znajdujących się w Daroplanach aplikacja będzie wyszukiwała zalecaną trasę przejazdu. Będzie to narzędzie, dedykowane dla osób, które rzadko jeżdżą po Krakowie rowerem a chcą spróbować.

W roku 2014 zostały zbudowane (lub trwają prace) następujące odcinki infrastruktury rowerowej:

 • al. Andersa od ul. Dunikowskiego do ul. Okulickiego po stronie północno-wschodniej - ok. 620 m;
 • al. Andersa od ul. Czuchajowskiego do al. Przyjaźni ( w ramach remontu chodnika) ok. 380 m
 • al. Andersa od salonu samochodowego w rejonie skrzyżownia z ul. Okulickiego w kierunku Nowej Huty po stronie południowej oraz ul. Okulickiego od ul. Stella Sawickiego do al. Andersa po stronie południowej - ok. 680 m
 • ul. Okulickiego od Al. Andersa do ul. Wiślickiej str. północna ok. 200m (ciąg pieszo-rowerowy)
 • al. Przyjaźni od al. Andersa do al. Solidarności (w ramach remontu chodnika) ok. 730 m
 • al. Pokoju od ul. Lema do wjazdu do Ogrodu Doświadczeń po stronie północnej ok. 550 m.
 • al. Pokoju od ul. Świtezianki do CH PLAZA po stronie północnej oraz od Ronda Dywizjonu 308 do Ronda Czyżyńskiego po stronie południowo-wschodniej, ok. 2370 m
 • al. Pokoju od połączenia drogi rowerowej wzdłuż Wisły z al. Pokoju do wiaduktu kolejowego ok. 170m (ciąg pieszo-rowerowy)
 • ul. Teligi od Jerzmanowskiego do Telimeny - ok. 280 m
 • ul. Wielicka: od wjazdu do UMK do Cmentarza Podgórskiego ok. 120m
 • ul. Wielicka od Wodnej do Prokocimskiej ok. 240m
 • ul. Wielicka od budowanej estakady tramwajowej do ul. Siostrzanej ok. 860m

Więcej: ZIKiT i rowery - dziś i jutro

   

Rozpoczęły się przygotowania do remontu ul. Bieżanowskiej

26.11.2014

Plac budowy na ul. Bieżanowskiej na odcinku od ul. Jerzmanowskiego do ul. Mała Góra został przekazany wykonawcy remontu. Trwa przygotowywanie projektu organizacji ruchu. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to 6 grudnia. Roboty zakończą się w przyszłym roku.

 

Tegoroczne iluminacje świąteczne

24.11.2014

Już za niecałe dwa tygodnie na krakowskich ulicach pojawią się iluminacje, przygotowane na okres świąt Bożego Narodzenia. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął przetarg i wyłonił firmy, które udekorują miasto.
dekoracje2014 2

Nowością w tym roku będą bombki ogromnych rozmiarów, które pojawią się w okolicach Rynku, Wawelu i na al. Róż. Dodatkowo dekorowane będą ulice, mosty, latarnie i drzewa. W mieście pojawią się także anioły, które już wpisały się w świąteczną panoramę Krakowa. Na Rynku i placu Wszystkich Świętych ustawione zostaną choinki.

   

KMK Bike - sezon dobiega końca

21.11.2014

Szanowni użytkownicy KMK Bike!


Dziękujemy za kończący się sezon 2014 i ponad 300.000 wypożyczeń. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia posezonowego serwisu rowerów, tak by mogły Wam służyć w przyszłym sezonie, w najbliższych dniach będziemy stopniowo ograniczali funkcjonowanie systemu. Do Państwa dyspozycji pozostaje Biuro Obsługi Klienta – 12-616-7575.

 

Koniec robót przy ul. Sawiczewskich

18.11.2014

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje o zakończeniu prac przy zabezpieczeniu osuwiska wzdłuż ul. Sawiczewskich. Kilka tygodni temu zakończono prace konstrukcyjne, w ramach których powstał mur oporowy stabilizujący osuwisko oraz system odwodnienia znajdującej się poniżej skarpy. Dziś oddano do użytku jezdnię w pełnym zakresie.

Dotychczas obowiązywało tam zawężenie do jednej jezdni, a poruszać się po niej mogły jedynie lekkie pojazdy. W sobotę na swoją dawną trasę powrócą autobusy linii 145.

   

Organizacja ruchu i komunikacji miejskiej Wszystkich Świętych 2014

30.10.2014

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie prezentuje założenia dotyczące organizacji ruchu i funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie w okresie Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych 2014

 

Trwają pomiary napełnień pojazdów KMK

29.10.2014

Od początku października, w krakowskich tramwajach i autobusach, prowadzone są pomiary frekwencji pasażerów oraz punktualności realizacji rozkładów jazdy.

kontrolanapelnien

Dodatkowo, w ostatnich dniach rozpoczęły się badania ankietowe, których celem jest poznanie preferencji pasażerów Komunikacji Miejskiej w Krakowie w kwestii wyboru biletu oraz środka transportu. Badania te są elementem większego projektu, który ma na celu Wykonanie opracowania oraz planu wdrożenia zintegrowanego systemu taryfowo - biletowego w obszarze aglomeracji krakowskiej. Plan wdrożenia opracowanego systemu taryfowo - biletowego ma wskazać warunki umożliwiające integrację wszystkich środków transportu, funkcjonujących na terenie aglomeracji krakowskiej. Poza tramwajami i autobusami Komunikacji Miejskiej w Krakowie, również pociągów oraz prywatnych przewoźników.

Więcej: Trwają pomiary napełnień pojazdów KMK

   

Koniec utrudnień przy skrzyżowaniu ul. Lipskiej z ul. Saską

28.10.2014

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że zgodnie z wcześniej składanymi deklaracjami, w dniu 29 października nastąpi oddanie do użytkowania przebudowanego skrzyżowania Lipska – Saska. Znacząco usprawni to ruch w tym rejonie miasta oraz na trasie wyprowadzającej ruch w kierunku S7.

Po zakończeniu prac na skrzyżowaniu wykonawca estakady Lipska – Wielicka nie będzie już ingerował w ten obszar.

 

Organizacja ruchu i komunikacji miejskiej Wszystkich Świętych 2014

23.10.2014

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie prezentuje założenia dotyczące organizacji ruchu i funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie w okresie Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych 2014

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum