Aktualności

Wycinka drzew w Krakowie

17.12.2014

W najbliższych dniach prowadzona będzie wycinka drzew na terenie Krakowa. Wycince będą poddane drzewa, które obumarły. W razie uwag co do zasadności ich wycinki prosimy o kontakt z działem utrzymania zieleni ZIKiT 12-616-8640. Na wszystkie te drzewa wydane zostały decyzje zezwalające na wycinkę, a w ich miejsce zostaną nasadzone nowe. Poniższa lista opiera się na zestawieniu drzew planowanych do wycinki, prezentowanej na stronie www.zikit.krakow.pl od 5 grudnia tego roku.

Więcej: Wycinka drzew w Krakowie

 

Od wtorku tramwaje znów na al. Jana Pawła II

17.12.2014

 Od 23.12.2014 r. (wtorek) wprowadzona zostanie kolejna zmiana organizacji ruchu na przebudowywanej Al. Jana Pawła II. Przewiduje ona przywrócenie ruchu tramwajowego na odcinku od Ronda Czyżyńskiego do Kopca Wandy. Nadal ruch tramwajowy będzie tez odbywał się na relacji Al. Andersa – Al. Solidarności.

Więcej: Od wtorku tramwaje znów na al. Jana Pawła II

 

Nowy przystanek

17.12.2014

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że od wtorku 23 grudnia uruchomiony zostanie nowy przystanek tramwajowy pn. „Łagiewniki ZUS" n/ż zlokalizowany pomiędzy przystankami Łagiewniki, a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia tylko w kierunku Borku Fałęckiego. Przystanek został przygotowany w związku z licznymi wnioskami mieszkańców, popartymi uchwałą Dzielnicy.

   

Stabilizacja osuwiska w Nowej Hucie

16.12.2014

Zakończyły się prace przy stabilizowaniu osuwiska w rejonie parku Żerosmskiego. W ramach robót przy osuwisku wykonano: korytka skarpowe odprowadzające wodę do podnóża skarpy, roboty ziemne, odwodnienie terenu, ułożenie ścieków z elementów betonowych, 12 sztuk studzienek kanalizacyjnych, odbudowę ścieżek, odbudowę nawierzchni. Na miejscu posadowiono także słupy elektryczne, kolumny betonowe wzmacniające podłoże (łącznie około 250 pali) i 7 słupów oświetleniowych.

skarpa

Łączny koszt zadania to 3.148,757,33 PLN.

 

Omijamy korki już od pięciu lat!

16.12.2014

Właśnie wyprodukowany został setny odcinek programu „Omiń korki". Jest to wspólna produkcja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz TVP Kraków, w której opisywane są najważniejsze drogowe i komunikacyjne inwestycje pod Wawelem.


W ciągu niemal pięciu lat produkcji autorzy programu towarzyszyli robotnikom w przebudowie ronda Ofiar Katynia, budowie tramwaju do Czerwonych Maków czy Małego Płaszowa. Opisywane były też mniejsze zadania; budowa Lamusowni, infrastruktury rowerowej i remonty najważniejszych arterii. W programie znalazło się też miejsce na pokazywanie zmian w organizacji ruchu i zachęcanie krakowian do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych na rzecz transportu zbiorowego i rowerowego.


„Omiń korki" cieszą się dużą popularnością na antenie TVP Kraków, można je oglądać również w internecie. ZIKiT deklaruje, że będzie kontynuował współprodukcję tego programu, by wciąż pokazywać i opisywać mieszkańcom zmieniający się Kraków.

   

Co zrobić z choinką po świętach?

15.12.2014

Od kilku lat do ZIKiT trafiały głosy krakowian, którzy spędzali święta przy żywej choince, z prośbą o wskazanie miejsca, w którym mogliby ją posadzić.


W odpowiedzi na te prośby, wyznaczona została działka, na której każdy będzie mógł posadzić choinkę po świętach. W styczniu ZIKiT wskaże dni, w których, z pomocą pracowników ZIKiT będzie można podarować choince szansę na drugie życie. Choinki, można będzie sadzić na terenie Błoń Mogilskich, wzdłuż ulicy Klasztornej

A już w najbliższy piątek przedstawiciele ZIKiT i portalu lovekrakow.pl będą rozdawali choinki. Nasi przedstawiciele pojawią się na Al. Róż między 14 a 16 oraz pl. Marii Magdaleny między 17 – 19.

2 2

Więcej: Co zrobić z choinką po świętach?

 

Awaryjne naprawy dylatacji

12.12.2014

W związku z awaryjnymi naprawami dylatacji obiektów inżynieryjnych, w ciągu ul. Brzeskiej i Skotnickiej, wystąpią utrudnienia w ruchu.

Awaryjna naprawa dylatacji na moście przez rzekę Wisłę w ciągu ul. Brzeskiej (dylatacja od str. Niepołomic) prowadzona będzie w dniu 13.12.2014 r. (sobota) w godzinach od 8.00 do 14.00.

Z kolei naprawa wiaduktu nad autostradą A4, która również będzie wiązała się z utrudnieniami w ruchu, prowadzona będzie od 12 grudnia od godz. 20:00 do 15 grudnia do godz. 5:00.

   

Wycinka drzew z uwagi na orkan Aleksandra

12.12.2014

W związku z zapowiadanym silnym wiatrem i zagrożeniem jakie może stwarzać pozostawienie obumarłych drzew, ZIKiT zrealizuje dziś wycinkę kilku drzew. Są to drzewa dla których wydano decyzje zezwalające na ich wycinkę z uwagi na fakt, że są to drzewa obumarłe. Wycięte będą  drzewa, zgodnie z poniższym wykazem. Wycinka pozostałych drzew (wskazanych na stronie zikit.krakow.pl) nadal pozostaje wstrzymana, a ZIKiT czeka na uwagi mieszkańców.

Więcej: Wycinka drzew z uwagi na orkan Aleksandra

 

Kopiec Krakusa - koniec kolejnego etapu remontu

11.12.2014

Zakończył się kolejny etap prac związanych z rewitalizacją Kopca Krakusa – najstarszej ziemnej budowli Krakowa. 15 grudnia nastąpi odbiór robót, w ramach których uporządkowano i zabezpieczono przed degradacją otoczenie tego kopca.

7.Kopiec Krakusa 8.12.2014 (13)

Prace polegały na remoncie i zabezpieczeniu, przed ponownym uszkodzeniem przez wodę spływającą z kopca, serpentyny drogi dojazdowej. Podobne prace wykonano również przy schodkach terenowych, skracających łuki tych serpentyn. Odnowiono historyczne słupki rejonu fortecznego, ścieżkę obwodową wokół kopca i fortu oraz trzy kaponiery.

Więcej: Kopiec Krakusa - koniec kolejnego etapu remontu

   

Park Decjusza

10.12.2014

Zakończyły się zaplanowane na ten rok prace w Parku Decjusza. Zrealizowano odtworzenie mostu oraz dwóch bastionów po stronie wschodniej Willi Decjusza. Planujemy kontynuację prac związanych z odtworzeniem mostu w 2015r (będą to prace wykończeniowe).

MostDecjusza

Więcej: Park Decjusza

 

Budżet Obywatelski 2014 - trwa realizacja zadań

09.12.2014


Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, prowadzi w tym roku szereg zadań zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Są to zadania, które z uwagi na ich zakres były możliwe do zrealizowania w tym roku. Większość z nich została już ukończona, lub zakończy się w ciągu tygodnia, tak jak zadanie o charakterze ogólnomiejskim - montaż sekundników na sygnalizacjach świetlnych.

sekundnik

Zadania wykonane:

Kwitnące Planty – rewitalizacja Plant Dietlowskich oraz zabiegi pielęgnacyjne drzew na Plantach w obrębie Starego Miasta - Zasadzenie różaneczników, jaśminowców oraz kwietników, a dla zwiększenia bezpieczeństwa również zabiegi pielęgnacyjne drzew na Plantach w obrębie Starego Miasta. Wartość 21 tys. zł.

Bezpieczne przejścia dla pieszych - stworzenie bezpiecznego przejścia dla pieszych przy ul. Dietla 67 poprzez oświetlenie go punktowo skierowanymi lampami z białym światłem LED. Wartość 6 tys. zł.

Więcej: Budżet Obywatelski 2014 - trwa realizacja zadań

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum