Aktualności

Powakacyjny rozkład jazdy

01.09.2015

Poniedziałek był pierwszym dniem obowiązywania powakacyjnego rozkładu jazdy. Rozkładu dostosowanego nie tylko do nowej estakady tramwajowej, ale i pozwalającego na szybsze podróże na często wybieranych przez krakowian trasach.

Ponieważ część lokalnych mediów skupia się na szczegółach, ignorując korzyści jakie niosą za sobą wprowadzone zmiany, pozwalamy sobie przypomnieć dlaczego wprowadziliśmy takie rozwiązania. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nowe trasy oznaczają konieczność wykonania przesiadki dla niektórych podróżnych, jednak dla ogółu pasażerów niosą wiele korzyści. Jednocześnie zapewniamy, że zarówno funkcjonowanie rozkładów jazdy jak i możliwe do wprowadzenia usprawnienia na estakadzie będą w najbliższych dniach obiektem analiz naszych pracowników.

estakada

Więcej: Powakacyjny rozkład jazdy

 

Komunikacja Miejska w Krakowie - komplet zmian w funkcjonowaniu

27.08.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że od dnia 31.08.2015 r. (poniedziałek) zostaną wprowadzone duże zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Roszady wynikają z kilku faktów, które nakładają się na siebie właśnie pod koniec wakacji.

Przede wszystkim chodzi o otwarcie nowej trasy tramwajowej przez estakadę między ulicą Wielicką a ulicą Lipską. Dodatkowo w tym dniu zakończy się krótki remont torowiska w ul. Westerplatte. Od 31 sierpnia autobusy i tramwaje będą pojawiać się na przystankach częściej ze względu na wprowadzenie powakacyjnego rozkładu jazdy, który ma obsłużyć większą liczbę pasażerów. Natomiast linie tymczasowe (71,72,74) zostały wprowadzone ze względu na trwającą wciąż przebudowę torowiska w ul. Dunajewskiego i związana z tym ograniczoną przepustowość na trasach wokół I obwodnicy. Te wszystkie czynniki sprawiły, że zmieniają się stałe trasy wielu linii autobusowych i tramwajowych, dlatego prosimy pasażerów o sprawdzenie nowości na swojej trasie dojazdu.

foto33

Komunikacja Miejska w Krakowie od dnia 31.08.2015 r. (poniedziałek) funkcjonować będzie wg następującego porządku:

Więcej: Komunikacja Miejska w Krakowie - komplet zmian w funkcjonowaniu

 

Jak wraz z Mota Engil zbudowaliśmy estakadę

27.08.2015

W niedzielę o 12tej estakada zostanie otwarta, zaś od poniedziałku linie 9, 11 i 50 rozpoczną nią regularne kursowanie.

   

Dotacja na założenie kwietników na terenie Gminy Miejskiej Kraków

24.08.2015

Gmina Miejska Kraków otrzymała dotację przyznaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację zadania pn. „Założenie kwietników na terenie Gminy Miejskiej Kraków". Zgodnie z zawartą umową dotacji, wartość przyznanego dofinansowania wynosi: 57 924 zł (co stanowi 40% całkowitych kosztów kwalifikowanych). W ramach zadania zostały obsadzone kwietniki w ilości 1575 m2 i 68 sztuk pojemników betonowych na terenie Śródmieścia oraz kwietniki w ilości 628 m2 na terenie Krowodrzy.

 

Dodatkowe zmiany w funkcjonowaniu KMK od 31 sierpnia

20.08.2015

W związku z wnioskami pasażerów oraz dodatkowymi analizami, ZIKiT podjął decyzję o wprowadzeniu od 31 sierpnia 2015 roku kolejnych zmian w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

Linie nr 112 i 162 będą kursowały w godzinach szczytu co 20 minut w celu poprawy obsługi komunikacyjnej Tyńca i Podgórek Tynieckich. Jednocześnie linia nr 412 zostanie zlikwidowana.

Linia nr 128 zostanie skierowana przez przystanek Lipska w celu umożliwienia przesiadki z linii tramwajowych nr 9 i 50.

Linia nr 139 zostanie skierowana przez Mistrzejowice ulicami Bohomolca, Jancarza i Srebrnych Orłów. Zmiana ma na celu zwiększenie oferty komunikacyjnej dla mieszkańców Mistrzejowic poprzez zapewnienie połączeń bezpośrednich z jednej strony z ciągiem alei 29 Listopada, al. Słowackiego, al. Mickiewicza, ul. Czarnowiejskiej i dalej do Mydlnik, a z drugiej strony do Kombinatu. Jednocześnie linia nr 439 zostanie skierowana al. Andersa i ul. Dąbrowskiej do pętli Czyżyny Dworzec. Zwiększy to ofertę bezpośrednich połączeń z zachodniego odcinka al. Andersa oraz zapewni bezpośrednie połączenie ul. Dąbrowskiej ze śródmieściem. Obie linie będą kursowały w okolicach godz. 7 z częstotliwością zwiększoną do 10 minut.

Zmiany dotyczące linii nr: 103, 123, 125, 127, 130, 144, 174, 178, 182, 194, 482 i 501 zostaną wprowadzone zgodnie z wcześniejszą informacją (Można ją znaleźć tutaj.).

Wraz z wprowadzeniem dodatkowego zatrzymania dla linii nr 144 i 194 na ul. Czarnowiejskiej zostanie zmieniona nazwa tego przystanku na „Chopina". Stanowiska na al. Kijowskiej i ul. Nawojki dalej będą nosiły nazwę „Kawiory".

Dodatkowo na wybranych liniach w dni wolne zostaną przesunięte godziny kursowania ze zwiększoną częstotliwością. Dzięki temu wieczorami autobusy pojadą częściej.

Więcej: Dodatkowe zmiany w funkcjonowaniu KMK od 31 sierpnia

   

Omiń Korki rowerem

12.08.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, we współpracy z Kraków Miastem rowerów, przygotował cykl filmów, których zadaniem jest przypomnienie krakowianom zasad korzystania z infrastruktury rowerowej.

 

 

 

 


Seria filmów instruktażowych, której emisja w Internecie właśnie się rozpoczęła, będzie składała się z dwóch części. W pierwszej (4 odcinki) zaprezentowane zostaną zasady korzystania z infrastruktury rowerowej. Film zrealizowany jest w oparciu o krakowskie rozwiązania rowerowe ale jego uniwersalność pozwala na wykorzystanie ich do edukacji rowerzystów również w innych miastach. W kolejnych 6 odcinkach zaprezentowane zostaną trasy, jakimi osoby wykorzystujące rower jako podstawowy środek transportu, poruszają się po mieście. Zauważyliśmy bowiem, że wiele osób wybrałoby rower jednak nie wiedzą jak wygodnie i bezpiecznie wybrać dla siebie trasę przejazdu. Takim osobom z pomocą przyjdą właśnie te filmy.

 

Klimatyzacja w pojazdach KMK

10.08.2015

Ze względu na liczne pytania od pasażerów informujemy, że klimatyzacja w pojazdach KMK uruchamiana jest zawsze gdy temperatura zewnętrzna przekroczy 25 stopni Celsjusza. Jednak nie wszystkie pojazdy eksploatowane w Krakowie wyposażone są w klimatyzator.

autobus

Procedura uruchamiania urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych

Tramwaje i autobusy MPK S.A w Krakowie

- klimatyzacja uruchamiana przy temperaturze zewnętrznej* powyżej +25'C;
- ogrzewanie uruchamiane w tramwajach przy temperaturze zewnętrznej* poniżej +2'C;
- ogrzewanie uruchamiane w autobusach przy temperaturze zewnętrznej* poniżej -2'C.

Pojazdy posiadające klimatyzację:

- tramwaje typu NGT8, 24 sztuki, obsługują linie numer 14 i 50;
- tramwaje typu EU8N, 34 sztuki, obsługują wybrane kursy linii numer 1, 2, 3, 5, 9, 20, 23;
- tramwaje typu N8C, 3 sztuki, obsługują linię numer 2;
- tramwaj typu 405N-Kr, 1 sztuka, obsługuje wybrane kursy linii numer 4;
- autobusy typu Autosan M09LE, 8 sztuk;
- autobusy typu Jelcz M083C, 5 sztuk;
- autobusy typu Mercedes O530, 8 sztuk;
- autobusy typu Mercedes O530G, 31 sztuk;
- autobusy typu Scania Castrosua, 6 sztuk;
- autobusy typu Solaris Urbino 12, 126 sztuk;
- autobusy typu Solaris Urbino 18, 68 sztuk.

Więcej: Klimatyzacja w pojazdach KMK

   

Funkcjonowanie linii autobusowych od 31 sierpnia

28.07.2015

aglomeracyjny

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu prezentuje propozycje zmian w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej do wprowadzenia wraz z wejściem w życie powakacyjnych rozkładów jazdy od dnia 31.08.2015 r.:


• linia nr 103 - zmiana końcówki ze „Struga" na „Plac Centralny im. R. Reagana". Linia od ul. Klasztornej pojedzie aleją Jana Pawła II. Powrót przez aleję Jana Pawła II i ulicę Sieroszewskiego. Zmiana wynika z wniosków mieszkańców i ma umożliwić bezpośredni dojazd uczniów do Szkoły Podstawowej nr 80.

• linia nr 123 - kursy realizowane w godzinach szczytów komunikacyjnych zostaną skierowane przez ulicę płk. Dąbka i Obrońców Modlina, aby ułatwić dojazd do zakładów przemysłowych w tym rejonie.

• linia nr 125 – zostanie uruchomiony dodatkowy kurs około godziny 5:00 z Ronda Mogilskiego w kierunku Osiedla Złocień, aby ułatwić dojazd do zakładów pracy na Rybitwach. Ponadto, zwiększona zostanie liczba kursów obsługujących przystanek „Nad Drwiną".

• linia nr 127 - zostanie przedłużona do przystanku „Bagry", a także kursować będzie przez ul. Płaszowską. Dzięki tej zmianie, mieszkańcy uzyskają znacznie bliższy dostęp do pojazdów komunikacji miejskiej.

• Linia nr 130 - zwiększona zostanie częstotliwość w okresie międzyszczytowym z 15 minut na 12 minut. Zmiana ma na celu poprawę warunków podróży pasażerów w okresie międzyszczytowym, gdy występują przepełnienia w autobusach tej linii.

• Linia nr 139 - zwiększona zostanie częstotliwość w okresie od 7:00 do 7:30 w rejonie alei 29 Listopada w kierunku centrum miasta z 12 minut do 10 minut. Zmiana ma na celu poprawę warunków podróży pasażerów w okresie, gdy występują największe napełnienia w autobusach tej linii.

• Linie nr 144 i 194 - dodatkowo będą zatrzymywać się na przystanku „Kawiory" w kierunku centrum miasta, po skręcie w ulicę Czarnowiejską. Zmiana była wnioskowana przez mieszkańców i ma na celu poprawę obsługi tego rejonu.

• Linie nr 174 i 178 - zostanie ujednolicona częstotliwość kursowania obu linii w dni świąteczne do 30 minut. Dzięki temu, w ciągu ulicy Nowohuckiej przerwy pomiędzy poszczególnymi kursami będą wynosić zawsze 15 minut, a nie jak obecnie 10 lub 20 minut.

Więcej: Funkcjonowanie linii autobusowych od 31 sierpnia

 

Linie tramwajowe po otwarciu estakady Lipska - Wielicka

28.07.2014

kst

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w poniedziałek, 31 sierpnia 2015 roku, zostaną wprowadzone powakacyjne rozkłady jazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Jednocześnie uruchomione zostanie nowe torowisko tramwajowe na estakadzie pomiędzy ulicą Wielicką i Lipską. W związku z tym planuje się wprowadzenie następujących zmiany w kursowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

• linie tramwajowe nr 9, 11 i 50 planuje się skierować przez nowa estakadę;

Dzięki tej zmianie, zapewnione zostanie krótsze o około 5 – 6 minut połączenie osiedli Kurdwanów i Bieżanów z rondem Grzegórzeckim i Mogilskim. Linie nr 9 i 50 kursować będą z dotychczasową częstotliwością dla roku szkolnego.

Linia nr 11 kursować będzie po następującej trasie: Czerwone Maki – Kalwaryjska – Wielicka – estakada – Lipska – Mały Płaszów. W ten sposób zapewnione zostanie najkrótsze połączenie pomiędzy Ruczajem a Płaszowem. Dodatkowo, najważniejsze obiekty Dzielnicy XIII Podgórze, takie jak Rynek Podgórski – siedziba Rady Dzielnicy i kilku szkół (IV LO, Szkoła Gastronomiczna), siedziba UMK na ulicy Wielickiej, dworzec kolejowy Kraków Płaszów i osiedla w Płaszowie, zostaną połączone jedną linią tramwajową. Linia nr 11 będzie kursować co 20 minut przez wszystkie dni tygodnia.

W związku z planowanym skierowaniem linii nr 9, 11 i 50 przez estakadę, wprowadzone zostaną dodatkowe zmiany w funkcjonowaniu następujących linii tramwajowych:

• linię tramwajową nr 19 planuje się skierować po następującej trasie: Borek Fałęcki – Kalwaryjska – Starowiślna – Grzegórzecka – Rondo Mogilskie – tunel tramwajowy – Dworzec Towarowy;

Zmiana ma na celu niezbędne wzmocnienie komunikacji tramwajowej w ciągu ulicy Starowiślnej i Grzegórzeckiej. Planuje się, aby linia kursowała z częstotliwością co 10 minut w szczycie i co 20 poza szczytem. Taka relacja zapewni bezpośrednie połączenie rejonu ulicy Starowiślnej i Grzegórzeckiej z rondem Mogilskim oraz z tunelem tramwajowym, realizowane dotychczas przez linię 9 oraz kursującą z bardzo dużą częstotliwością linię nr 50. Dodatkowo, wzmocni połączenie Borku Fałęckiego z rejonem dworca kolejowego, o co wielokrotnie postulowali mieszkańcy.

• linię tramwajową nr 10 planuje się skrócić do Łagiewnik;

Zmiana ta jest konsekwencją przedłużenia linii 19 do Borku Fałęckiego. Będzie to korzystne również z przyczyn ruchowych, ponieważ linia nr 10 jest obecnie najdłuższą linią w mieście, a czas jazdy całą trasą wynosi ponad godzinę. Wydaje się również, iż zmiana ta będzie korzystna dla mieszkańców Borku Fałęckiego, ponieważ będą mieli zapewnione połączenie do Dworca Głównego w godzinach szczytu co 10 minut, a nie co 20, jak obecnie.

• linię tramwajową nr 7 planuje się skierować do pętli Dąbie, a linię nr 12 do pętli Mały Płaszów;

Zmiana ma na celu zapewnienie dotychczasowego bezpośredniego połączenia Małego Płaszowa z rejonem Hali Targowej, ulicy Dietla, Monte Cassino i Kapelanka, przynajmniej w godzinach szczytów komunikacyjnych.

W związku z planowanym skierowaniem linii nr 12 na Mały Płaszów i w celu poprawy połączenia Dąbia z rejonem Dworca Głównego linię nr 7 planuje się skierować na trasę Dąbie – Rondo Grzegórzeckie – Rondo Mogilskie – Basztowa – Długa – Dworzec Towarowy. Linia ta stanowić będzie bardzo dobre uzupełnienie w godzinach szczytu dla linii numer 14 na najbardziej obciążonym odcinku od Dąbia do węzła Basztowa LOT.

Więcej: Linie tramwajowe po otwarciu estakady Lipska - Wielicka

   

ul. Wielicka - opóźnienie prac

23.07.2015

Uwaga pasażerowie KMK! Ze względu na opóźnienie w realizacji robót ruch tramwajowy na ul. Wielickiej zostanie przywrócony w poniedziałek (27.07), a nie jak wcześniej planowano w sobotę (25.07). Za utrudnienia przepraszamy.

 

Omiń Korki - estakada Lipska - Wielicka

02.07.2015

 

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum