Aktualności

Funkcjonowanie linii autobusowych od 31 sierpnia

28.07.2015

aglomeracyjny

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu prezentuje propozycje zmian w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej do wprowadzenia wraz z wejściem w życie powakacyjnych rozkładów jazdy od dnia 31.08.2015 r.:


• linia nr 103 - zmiana końcówki ze „Struga" na „Plac Centralny im. R. Reagana". Linia od ul. Klasztornej pojedzie aleją Jana Pawła II. Powrót przez aleję Jana Pawła II i ulicę Sieroszewskiego. Zmiana wynika z wniosków mieszkańców i ma umożliwić bezpośredni dojazd uczniów do Szkoły Podstawowej nr 80.

• linia nr 123 - kursy realizowane w godzinach szczytów komunikacyjnych zostaną skierowane przez ulicę płk. Dąbka i Obrońców Modlina, aby ułatwić dojazd do zakładów przemysłowych w tym rejonie.

• linia nr 125 – zostanie uruchomiony dodatkowy kurs około godziny 5:00 z Ronda Mogilskiego w kierunku Osiedla Złocień, aby ułatwić dojazd do zakładów pracy na Rybitwach. Ponadto, zwiększona zostanie liczba kursów obsługujących przystanek „Nad Drwiną".

• linia nr 127 - zostanie przedłużona do przystanku „Bagry", a także kursować będzie przez ul. Płaszowską. Dzięki tej zmianie, mieszkańcy uzyskają znacznie bliższy dostęp do pojazdów komunikacji miejskiej.

• Linia nr 130 - zwiększona zostanie częstotliwość w okresie międzyszczytowym z 15 minut na 12 minut. Zmiana ma na celu poprawę warunków podróży pasażerów w okresie międzyszczytowym, gdy występują przepełnienia w autobusach tej linii.

• Linia nr 139 - zwiększona zostanie częstotliwość w okresie od 7:00 do 7:30 w rejonie alei 29 Listopada w kierunku centrum miasta z 12 minut do 10 minut. Zmiana ma na celu poprawę warunków podróży pasażerów w okresie, gdy występują największe napełnienia w autobusach tej linii.

• Linie nr 144 i 194 - dodatkowo będą zatrzymywać się na przystanku „Kawiory" w kierunku centrum miasta, po skręcie w ulicę Czarnowiejską. Zmiana była wnioskowana przez mieszkańców i ma na celu poprawę obsługi tego rejonu.

• Linie nr 174 i 178 - zostanie ujednolicona częstotliwość kursowania obu linii w dni świąteczne do 30 minut. Dzięki temu, w ciągu ulicy Nowohuckiej przerwy pomiędzy poszczególnymi kursami będą wynosić zawsze 15 minut, a nie jak obecnie 10 lub 20 minut.

Więcej: Funkcjonowanie linii autobusowych od 31 sierpnia

 

Linie tramwajowe po otwarciu estakady Lipska - Wielicka

28.07.2014

kst

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w poniedziałek, 31 sierpnia 2015 roku, zostaną wprowadzone powakacyjne rozkłady jazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Jednocześnie uruchomione zostanie nowe torowisko tramwajowe na estakadzie pomiędzy ulicą Wielicką i Lipską. W związku z tym planuje się wprowadzenie następujących zmiany w kursowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

• linie tramwajowe nr 9, 11 i 50 planuje się skierować przez nowa estakadę;

Dzięki tej zmianie, zapewnione zostanie krótsze o około 5 – 6 minut połączenie osiedli Kurdwanów i Bieżanów z rondem Grzegórzeckim i Mogilskim. Linie nr 9 i 50 kursować będą z dotychczasową częstotliwością dla roku szkolnego.

Linia nr 11 kursować będzie po następującej trasie: Czerwone Maki – Kalwaryjska – Wielicka – estakada – Lipska – Mały Płaszów. W ten sposób zapewnione zostanie najkrótsze połączenie pomiędzy Ruczajem a Płaszowem. Dodatkowo, najważniejsze obiekty Dzielnicy XIII Podgórze, takie jak Rynek Podgórski – siedziba Rady Dzielnicy i kilku szkół (IV LO, Szkoła Gastronomiczna), siedziba UMK na ulicy Wielickiej, dworzec kolejowy Kraków Płaszów i osiedla w Płaszowie, zostaną połączone jedną linią tramwajową. Linia nr 11 będzie kursować co 20 minut przez wszystkie dni tygodnia.

W związku z planowanym skierowaniem linii nr 9, 11 i 50 przez estakadę, wprowadzone zostaną dodatkowe zmiany w funkcjonowaniu następujących linii tramwajowych:

• linię tramwajową nr 19 planuje się skierować po następującej trasie: Borek Fałęcki – Kalwaryjska – Starowiślna – Grzegórzecka – Rondo Mogilskie – tunel tramwajowy – Dworzec Towarowy;

Zmiana ma na celu niezbędne wzmocnienie komunikacji tramwajowej w ciągu ulicy Starowiślnej i Grzegórzeckiej. Planuje się, aby linia kursowała z częstotliwością co 10 minut w szczycie i co 20 poza szczytem. Taka relacja zapewni bezpośrednie połączenie rejonu ulicy Starowiślnej i Grzegórzeckiej z rondem Mogilskim oraz z tunelem tramwajowym, realizowane dotychczas przez linię 9 oraz kursującą z bardzo dużą częstotliwością linię nr 50. Dodatkowo, wzmocni połączenie Borku Fałęckiego z rejonem dworca kolejowego, o co wielokrotnie postulowali mieszkańcy.

• linię tramwajową nr 10 planuje się skrócić do Łagiewnik;

Zmiana ta jest konsekwencją przedłużenia linii 19 do Borku Fałęckiego. Będzie to korzystne również z przyczyn ruchowych, ponieważ linia nr 10 jest obecnie najdłuższą linią w mieście, a czas jazdy całą trasą wynosi ponad godzinę. Wydaje się również, iż zmiana ta będzie korzystna dla mieszkańców Borku Fałęckiego, ponieważ będą mieli zapewnione połączenie do Dworca Głównego w godzinach szczytu co 10 minut, a nie co 20, jak obecnie.

• linię tramwajową nr 7 planuje się skierować do pętli Dąbie, a linię nr 12 do pętli Mały Płaszów;

Zmiana ma na celu zapewnienie dotychczasowego bezpośredniego połączenia Małego Płaszowa z rejonem Hali Targowej, ulicy Dietla, Monte Cassino i Kapelanka, przynajmniej w godzinach szczytów komunikacyjnych.

W związku z planowanym skierowaniem linii nr 12 na Mały Płaszów i w celu poprawy połączenia Dąbia z rejonem Dworca Głównego linię nr 7 planuje się skierować na trasę Dąbie – Rondo Grzegórzeckie – Rondo Mogilskie – Basztowa – Długa – Dworzec Towarowy. Linia ta stanowić będzie bardzo dobre uzupełnienie w godzinach szczytu dla linii numer 14 na najbardziej obciążonym odcinku od Dąbia do węzła Basztowa LOT.

Więcej: Linie tramwajowe po otwarciu estakady Lipska - Wielicka

 

ul. Wielicka - opóźnienie prac

23.07.2015

Uwaga pasażerowie KMK! Ze względu na opóźnienie w realizacji robót ruch tramwajowy na ul. Wielickiej zostanie przywrócony w poniedziałek (27.07), a nie jak wcześniej planowano w sobotę (25.07). Za utrudnienia przepraszamy.

   

Omiń Korki - estakada Lipska - Wielicka

02.07.2015

 

 

Nowa droga na Klinach

30.06.2015

Dziś oddano do użytkowania nowe odcinki dróg na osiedlu Kliny. Są to odcinki ul. Anny Szwed–Śniadowskiej i ul. Korpala, łączące ul. Mieczykową z ul. Krygowskiego. Koszt realizowanej przez 11 miesięcy inwestycji wyniósł 2 miliony złotych.

W trakcie realizacji wykonano: Nowe skrzyżowanie ul. Bartla i ul. Krygowskiego; nową jezdnię o długości 380 metrów, o szerokości 6 – 6,5 m wraz z obustronnymi chodnikami, oświetleniem LED i nowymi sieciami.

bartla

Przebudowę utrudniał gliniasty teren, co spowalniało roboty w trakcie deszczów. Najpoważniejsze zadaniem było przebudowie skrzyżowania (ul. Bartla i ul. Krygowskiego) przy możliwie długim zachowaniu ruchu. Przez plac budowy w ciągu 6 miesięcy jeździły autobusy, tylko przez 2 tygodnie konieczne było wprowadzenie komunikacji zastępczej.

Więcej: Nowa droga na Klinach

   

Funkcjonowanie KMK w okresie wakacji

24.06.2016

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w związku ze zmniejszonymi potrzebami przewozowymi w okresie wakacyjnym oraz zakończeniem przebudowy ulicy Podwale od dnia 27.06.2015 r. (sobota) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Linie tramwajowe:

7, 11, 12, 19 - zostaną zawieszone,
1 - będzie kursowała z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu,
2 - zostanie przywrócona na stałe trasy i będzie kursowała z częstotliwością co 20 minut przez cały dzień,
3, 6, 24 - będą kursowały z częstotliwością co 20 minut przez cały dzień,
4, 5, 9, 10, 14, 16, 21, 22, 23 - kursować będą analogicznie jak w roku szkolnym,
8 - zostanie przywrócona na stałą trasę i będzie kursowała z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu,
13 - w związku z planowaną przebudową ul. Dunajewskiego linia zostanie utrzymana na trasie zmienionej: z Nowego Bieżanowa do Filharmonii po stałej trasie i dalej do Cichego Kącika - będzie kursowała z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu,
18 - zostanie przywrócona na stałą trasę i będzie kursowała z częstotliwością analogiczną jak w roku szkolnym,
20 - w związku z planowaną przebudową ul. Dunajewskiego linia zostanie utrzymana na trasie zmienionej: z Małego Płaszowa do Teatru Bagatela po stałej trasie i dalej do Bronowic Małych - będzie kursowała z częstotliwością co 10 minut przez cały dzień,
50, 52 - kursować będą z częstotliwością co 10 minut przez cały dzień.

Więcej: Funkcjonowanie KMK w okresie wakacji

 

Remont tunelu

23.06.2015

ulotka r. grunwaldzkie

   

Usunięcie drzew na ul. Podwale

22.06.2015

Zgodnie z decyzją WS-05.6131.2.278.2014.AM Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w dniu 23.06.2015 nastąpi usunięcie siedmiu drzew kolidujących z prowadzoną w tym rejonie inwestycją. Wszystkie drzewa to klony pospolite o obwodzie pnia odpowiednio: 16, 17, 17, 18, 18, 25 i 27 cm.

Dodatkowo informujemy, że na ul. Wielickiej zostanie usunięta topola mieszańcowa o obwodzie pnia 222 cm. Przyczyną wycinki jest zły stan drzewa, jest ono całkowicie suche.

 

Omiń Korki

18.06.2015

 

   

Wycinka suchych drzew

akt. 12.06.2015

11.06.2015

W najbliższych dniach wykonana zostanie wycina dwóch obumarłych drzew. Drzewa będą usunięte z okolic pl. Centralnego oraz Wzgórza wawelskiego.

Więcej: Wycinka suchych drzew

 

Nowa Strefa Płatnego Parkowania skontrolowana

11.06.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zakończył wstępną kontrolę po operacji wdrażania Strefy Płatnego Parkowania. Z informacji, które uzyskano od firm pracujących przy nowym oznakowaniu, a także z własnych obserwacji, wynika że organizacja ruchu wprowadzona na ulicach objętych SPP funkcjonuje prawidłowo.

Przypominamy, że do końca czerwca działa specjalna infolinia (12 616 7300, dni robocze od 10 do 16) na którą mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi co do rozwiązań zastosowanych w strefie. Do tej pory zgłoszono ok. 30 takich uwag. Wszystkie zostaną rozpatrzone w ciągu najbliższego miesiąca.

Więcej: Nowa Strefa Płatnego Parkowania skontrolowana

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum