Aktualności

Wiaty przystankowe

25.11.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że jest w trakcie przeprowadzania operacji wymiany wiat autobusowych i tramwajowych na nowe. W tym roku wymienionych zostało 50 wiat, dodatkowo 25 konstrukcji postawiono w miejscach, w których do tej pory nie było żadnej osłony przed warunkami atmosferycznymi. W sumie w ciągu najbliższej dekady ZIKiT wymieni 500 starych wiat, a 100 obiektów zostanie posadowionych w nowych lokalizacjach. Jednocześnie pragniemy zapewnić, że wszystkie wymieniane wiaty są gruntownie sprawdzane, jeżeli nadają się do użytku to wykorzystywane są przy innych, rzadziej wykorzystywanych przez pasażerów przystankach.

wiata

Większość nowych wiat to sprawdzone, używane od lat pod Wawelem, konstrukcje. Jednak część z nich to całkowicie nowe obiekty, które do tej pory w Krakowie nie były montowane (z powodzeniem za to sprawdzają się w Szczecinie). ZIKiT stara się na bieżąco wsłuchiwać w opinie pasażerów na temat nowych wiat. Wszystkie uwagi przeanalizujemy i zwrócimy się z nimi do firmy, która odpowiada za ich bieżącą eksploatację.

Więcej: Wiaty przystankowe

 

Patrol ZIKiT pilnuje porządku

23.11.2015

Chodnik zastawiony kontenerem z budowy, zastawione miejsca parkingowe, przysypana gruzem zieleń lub zdewastowane znaki drogowe - w Krakowie nie ma miejsca na takie widoki. Każdą z takich spraw, która dotyczy miejskiej infrastruktury, zajmuje się teraz eksperymentalny patrol Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Objeżdża miasto, przyjmuje interwencje od mieszkańców, poucza, nakłania do zmian, a o najbardziej opornych informuje Straż Miejską, która nakłada grzywny. Od kwietnia nowy zespół ZIKiT-u interweniował blisko dwa tysiące razy.

kontrolapasa2

- Nie chodzi nam o nakładanie kar, a raczej o edukację społeczną, przypominającą, że przestrzeń publiczna jest dobrem wszystkich, a infrastruktura miejska ma być czysta i schludna – mówi Michał Gołębiowski z ZIKiT.

Więcej: Patrol ZIKiT pilnuje porządku

 

Asfaltowanie ul. Dożynkowej

23.11.2015

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w środę (25.11) rozpoczną się prace remontowe na ul. Dożynkowej, na odcinku od ul. Witkowickiej do granic miasta. W związku z robotami należy się spodziewać miejscowych utrudnień w ruchu. Prace zakończą się w piątek (27.11). Za utrudnienia przepraszamy.

   

Pilne inwestycje na północy Krakowa

23.11.2015

Szybki Tramwaj na Azory i Górkę Narodową oraz przebudowa ulicy Iwaszki i alei 29 Listopada, to konieczne inwestycje, na które krakowianie czekają od lat. - Zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej zostały zrealizowane. Lepsze skomunikowanie północnego Krakowa z centrum jest dla nas priorytetem – mówi dyrektor Iwona Król z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Odcinki Krowodrza Górka – Górka Narodowa oraz Krowodrza Górka-Azory składają się na III etap budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Szacunkowo w godzinach szczytu tramwajami na tych trasach będzie się przemieszczać blisko 4,5 tysiąca pasażerów. Na razie wyjeżdżający z osiedli na północy Krakowa, stoją w korkach. Jest jednak szansa, że ta trudna sytuacja odmieni się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Linia tramwajowa na Azory ma powstać najpóźniej w 2020 roku, a przybliżony koszt budowy to 100 mln zł. – Obecnie trwa opracowywanie koncepcji i konsultacje z mieszkańcami. Na uwagi czekamy jeszcze do 4 grudnia. Następnym etapem będzie wystąpienie o uzyskanie decyzji środowiskowej – informuje Elżbieta Warchoł z ZIKiT.

Więcej: Pilne inwestycje na północy Krakowa

 

Po pierwsze tramwaj

18.11.2015

Jak usprawnić ruch na ulicach Krakowa? Wbrew pozorom przy takim wzroście liczby samochodów nie wystarczy rozbudowa dróg i nowych tras, ale ważne jest też zachęcenie krakowian do częstszego korzystania z komunikacji zbiorowej. Transport publiczny ma być szybszy, tańszy, niezawodny i ogólnie mieć uprzywilejowaną pozycję w mieście. Służy temu m.in. Zintegrowany System Sterowania Ruchem.

W dniach 3-4 grudnia w Krakowie odbędzie się ogólnopolska „ITS Kraków 2015". Organizatorami wydarzenia jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Miasto Kraków i Politechnika Krakowska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor PK Prof. Kazimierz Furtak.

zaproszenie

Więcej: Po pierwsze tramwaj

   

Nowy punkt informacyjny

17.11.2015

Rondo Mogilskie staje się jeszcze bardziej przyjazne dla pasażerów, a to za sprawą nowego punktu informacyjnego i toalety. Prace przy realizacji pawilonu trwały pół roku. Obiekt powstał według wytycznych konkursu architektonicznego z 2012 roku zorganizowanego przy współpracy firmy KOŁO.

Wielofunkcyjne budynki szaletów publicznych, choć są stosunkowo nowym pomysłem, pojawiają się w kolejnych miastach Polski. Ten w Krakowie jest połączony z info kioskiem i przystankiem tramwajowym – pasażerowie będą mogli schronić się pod oszklonym i oświetlonym wieczorem zadaszeniem. Będą także mogli odpocząć na ławce w czasie podróży.

Punkt informacyjny czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-17. Pasażerowie będą mogli dowiedzieć się na przykład jaką wybrać trasę, by dojechać w docelowe miejsce albo gdzie w najbliższym czasie czekają ich objazdy lub w którym miejscu natrafią na utrudnienia w ruchu. Dostępne będą też informacje o systemie biletowym i strefie płatnego parkowania (np. gdzie można kupić abonament postojowy). Nie zabraknie też wiadomości dla rowerzystów (najbliższe stacje naprawy rowerów, wypożyczalnie, cennik) czy turystów, którzy będą szukać informacji.

Na Rondo Mogilskie zostanie także przeniesione Eko Centrum z ul. Centralnej, dzięki czemu na miejscu będzie można się dowiedzieć jak pozbyć się np. wielkogabarytowych odpadów, wymienić piec na ogrzewanie ekologiczne, albo poznać program cyklicznych akcji, np. Festiwal Recyklingu czy Dzień bez samochodu.

Przypomnijmy, że pawilon informacyjny z toaletą powstał w oparciu o wytyczne konkursu architektonicznego organizowanego w 2012 roku przez Kraków i formę KOŁO. Wygrała koncepcja, która z jednej strony kładła nacisk na nowoczesność, a z drugiej na estetykę i harmonię z otoczeniem starych murów fortyfikacji. Zwycięski projekt opiniował m.in. konserwator zabytków i plastyk miejski.

Więcej: Nowy punkt informacyjny

 

Materiały dot. konsultacji społecznych

17.11.2015

Na prośbę mieszkańców uczestniczących w konsultacjach społecznych dot. budowy linii tramwajowej na Azory publikujemy ponownie pliki z koncepcją trzech wariantów tej inwestycji.

PLIKI DO POBRANIA

   

Omiń Korki

 

Omiń Korki rowerem

16.11.2015

Wszystkich, którzy chcą się przesiąść się na dwa kółka lub dowiedzieć więcej o głównych trasach i skrótach rowerowych, zachęcamy do obejrzenia filmów „Omiń korki rowerem". To wspólny pomysł Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Telewizji Kraków. Kilkuminutowe filmy można już oglądać w Internecie! Polecamy!

Pierwsze cztery z dziesięciu odcinków cyklu poświęcone są nowej infrastrukturze rowerowej, a kolejne sześć pokazuje najważniejsze trasy dla cyklistów w Krakowie. Rowerzyści, którzy występują w programie, są bardzo dobrze zorientowanymi przewodnikami i można się od nich sporo dowiedzieć:

Więcej: Omiń Korki rowerem

   

Kładka ojca Bernatka też trójkolorowa

fot. Krakow.pl

 

Więcej nowych toalet w Krakowie

13.11.2015

Po siedmiu miesiącach gotowa jest toaleta przy Rondzie Mogilskim, a do czerwca przyszłego roku w mieście zostanie ustawionych jeszcze 14 innych miejskich szaletów. O więcej toalet publicznych zabiegali krakowianie.

Nowa toaleta przy Rondzie Mogilskim jest częścią większego obiektu z oświetloną wiatą oraz z kioskiem handlowo-informacyjnym. Dodatkowo ustawiono ławki dla podróżujących, a dach wykończony został niską zielenią, aby przestrzeń zyskała na estetyce i funkcjonalności. W wc znajdują kabiny dla kobiet i mężczyzn, pomieszczenie gospodarcze, a także toaleta dla osób niepełnosprawnych i przewijak dla niemowląt. Wszystko zostało wykonane na podstawie projektu wyłonionego w konkursie z 2012 roku. Otwarcie zaplanowane jest w najbliższy poniedziałek (16.11). Koszt 700 tys. zł.

toaletaMogilskie

- Blisko ponad 30 procent tej kwoty, pochłonęły sprawy techniczne, na przykład doprowadzenia przyłącza wody z drugiej strony ronda. Nie było innej możliwości, a i tak projekt został opracowany w ten sposób, aby jak najbardziej obniżyć koszty związane z infrastrukturą techniczną. Ponadto wszystkie prace prowadzone były metodą bezwykopową, nieco droższą, ale nie wymagającą zamknięcia torowisk – mówi Krzysztof Kozielewicz, wykonawca projektu.\

Więcej: Więcej nowych toalet w Krakowie

   
Magiczny Kraków Biuletyn Informacji Publicznej Komunikacja Miejska w Krakowie Ekocentrum